Curs valutar
  • EUR
    19.9459
    0.0461%
  • USD
    17.1851
    -0.217%
  • RUB
    0.2023
    -0.1483%
  • RON
    3.8018
    -0.0053%
  • UAH
    0.3844
    -0.026%

Toate știrile

20 august 2026

SUA, îngrijorate de corupția și erodarea democrației în Ungaria

13 Mart. 2024, 16:05
 // Categoria: În Lume // Autor:  Realitatea MD
13 Mart. 2024, 16:05 // În Lume //  Realitatea MD

Casa Albă și-a exprimat îngrijorarea cu privire la atacul asupra instituțiilor democratice din Ungaria și la situația corupției din țară. Acest lucru a fost declarat la un briefing al consilierului american pentru securitate națională, Jake Sullivan, relatează European Pravda.

„Ceea ce voi spune în numele administrației Biden este că nu am făcut un secret din îngrijorarea noastră profundă cu privire la represiunea Budapestei asupra instituțiilor democratice, în special a sistemului judiciar, a corupției din Ungaria și a altor manifestări ale erodării democrației în țară de către conducerea sa”, a spus Sullivan ca răspuns la o întrebare dacă guvernul american consideră Ungaria o dictatură.

Potrivit acestuia, Washingtonul a discutat direct acest lucru cu Budapesta.

„Poziția noastră este că Ungaria a atacat instituțiile democratice, iar acest lucru rămâne o sursă de îngrijorare gravă pentru noi”, a spus oficialul de la Casa Albă.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Realitatea Live

20 Aug. 2026, 19:17
 // Categoria: Slider // Autor:  Realitatea.md
20 Aug. 2026, 19:17 // Slider //  Realitatea.md

Alimentarea cu energie electrică a fost întreruptă joi în mai multe zone din București. Pana de curent a afectat inclusiv zona Aeroportului Internațional Henri Coandă – Otopeni.

Reprezentanții companiei „Rețele Electrice România” au informat că la ora 16:24 s-a produs o avarie în rețeaua de distribuție care alimentează zonele Pipera și Aviației din București, orașul Otopeni și județul Ilfov, potrivit Mediafax.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

„Echipele Rețele Electrice România au reconfigurat rețeaua pentru a alimenta clienții din alte surse, astfel încât, în mai puțin de 5 minute, clienții casnici afectați aveau din nou energie electrică”, au transmis oficialii din cadrul companiei.

Theodor Postelnicu, purtătorul de cuvânt al Companiei Naționale Aeroporturi București (CNAB), a declarat că a existat o cădere de curent. Sisteme operaționale, însă, au rămas funcționale.