Curs valutar
  • EUR
    19.9714
    -0.0025%
  • USD
    17.2301
    -0.314%
  • RUB
    0.2025
    -1.4815%
  • RON
    3.8104
    0.0262%
  • UAH
    0.3852
    -0.3115%

Toate știrile

18 august 2026

Termenul pentru vetting a fost prelungit până la finalul anului 2026

14 Oct. 2025, 11:32
 // Categoria: Societate // Autor:  Realitatea.md
14 Oct. 2025, 11:32 // Societate //  Realitatea.md

Termenul limită pentru finalizarea vettingului procurorilor și judecătorilor a fost prelungit până la sfârșitul anului 2026. Anunțul a fost făcut de ministra justiției, Veronica Mihailov-Moraru. Potrivit ministrei, decizia vine pe fundalul complexității și duratei mari a procedurilor de evaluare, transmite IPN.

Potrivit ministrei, deși procesul de vetting este în plină desfășurare, acesta nu poate fi finalizat în termenul stabilit inițial.

„O restanță este faptul că nu a fost definitivat exercițiul de evaluare, dar el este în plină desfășurare. Durata procedurilor nu a depins în mod obiectiv de noi, de Ministerul Justiției sau de Guvern, pentru că aceste comisii responsabile de evaluarea extraordinară sunt comisii independente. Este o muncă vastă. Au fost și multe crize generate de rezistența la sistem pe care le-am depășit, demisii”, a spus Veronica Mihailov-Moraru în cadrul emisiunii „La 360 de grade” de la Radio Moldova.

Astfel, ministra a explicat că întârzierea procesului nu este cauzată de inacțiunea guvernanților, ci de independența comisiilor de evaluare și de dificultățile inerente unui exercițiu de asemenea amploare. Veronica Mihailov-Moraru a menționat că prelungirea termenului a fost decisă în urma consultărilor și cu partenerii europeni, care urmăresc îndeaproape desfășurarea acestui proces.

„Sunt factori obiectivi care sunt urmăriți și de Comisia Europeană. Este un exercițiu important care și-a arătat deja rezultatele. De aceea am decis ca la ultima sesiune plenară a Parlamentului să prelungim termenul pentru finalizarea acestui exercițiu de evaluare până la finele anului 2026. În acest sens, Comisia Europeană și-a confirmat sprijinul pentru Republica Moldova”, a mai spus ministra Justiției.

Inițial, autoritățile au anunțat că procesul de evaluare extraordinară a procurorilor și judecătorilor se va încheia la finalul anului 2025.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Realitatea Live

18 Aug. 2026, 17:42
 // Categoria: Slider // Autor:  Realitatea.md
18 Aug. 2026, 17:42 // Slider //  Realitatea.md

După fostul ministru Sergiu Lazarencu, și actualul șef al Mediului, Gheorghe Hajder, a ieșit în apărarea Seliniei Cojocaru, tânăra vizată de investigația privind angajările fără concurs la minister.

„Totul este legal. Ministrul își alege consilierii fără concurs, pe bază de încredere”, a declarat Hajder.

Oficialul consideră că „se consumă prea multă energie mediatică criticând tineri aflați la început de drum, care au curajul să se implice” și avertizează că astfel de investigații riscă să descurajeze o generație pe care Republica Moldova are nevoie să rămână acasă.

Hajder a povestit că, în urma publicării investigației, a avut o discuție cu Selinia Cojocaru, care l-a întrebat, pentru prima dată, dacă mai merită să rămână în țară.

Ministrul i-a mulțumit tinerei pentru activitatea sa, inclusiv pentru comunicarea din perioada crizei de pe Nistru din luna martie și pentru campaniile de împădurire desfășurate de minister.

„Nu tinerii talentați și muncitori sunt problema țării noastre, ci ei sunt soluția”, a conchis Hajder.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Amintim că o investigație a scos la iveală o altă tânără fără diplomă care era angajată la trei instituții publice.

Al doilea caz „Zgherea”? O altă tânără angajată fără diplomă la trei instituții publice