Curs valutar
  • EUR
    19.9863
    0%
  • USD
    17.0881
    0%
  • RUB
    0.2050
    0%
  • RON
    3.8050
    0%
  • UAH
    0.3831
    0%

Toate știrile

23 august 2026

Trump va vorbi cu Putin două ore la telefon, anunță Kremlinul. Când va începe discuția

18 Mart. 2025, 11:56
 // Categoria: Actualitate // Autor:  Realitatea.md
18 Mart. 2025, 11:56 // Actualitate //  Realitatea.md

Convorbirea telefonică de marţi între preşedinţii rus şi american, Vladimir Putin şi Donald Trump, este prevăzută să dureze de la 13:00 până la 15:00 GMT, a anunţat Kremlinul, precizând că cei doi lideri urmează să discute despre conflictul din Ucraina şi „normalizarea” relaţiilor ruso-americane, scrie Reuters.

Apelul „va avea loc de la 16:00 până la 18:00 ora Moscovei”, a anunţat purtătorul de cuvânt al preşedinţiei ruse, Dmitri Peskov, în timpul unui briefing. Trump vrea să-l convingă pe Putin să-i accepte propunerea privind un armistiţiu de 30 de zile în Ucraina, o idee faţă de care preşedintele rus a emis până acum rezerve.

Săptămâna trecută, Vladimir Putin s-a arătat dispus să abordeze împreună cu Donald Trump semnele de întrebare referitoare la propunerea de armistiţiu de 30 de zile în Ucraina, pe care Kievul a acceptat-o deja. Ca răspuns la propunere, președintele rus a dat asigurări că țara sa sprijină un armistiţiu, dar vede multe probleme în aplicarea şi verificarea unei încetări a focului şi în împiedicarea Kievului să profite de răgaz pentru a se regrupa şi reînarma.

Liderul de la Casa Albă i-a cerut lui Putin să-i fie milă de trupele ucrainene care încă rezistă în regiunea rusă Kursk, răspunsul locatarului de la Kremlin fiind că le va cruţa vieţile dacă militarii ucraineni vor depune armele şi se predau, deşi îi consideră „terorişti”.

Trump și Putin au vorbit pentru prima dată la 12 februarie, conversaţie în care au convenit să demareze un proces de negocieri pentru a pune capăt războiului din Ucraina.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Realitatea Live

23 Aug. 2026, 12:55
 // Categoria: Slider // Autor:  Ana Panaguța
23 Aug. 2026, 12:55 // Slider //  Ana Panaguța

Iranul va considera „orice ţară participantă la instituirea restricţiilor economice” împotriva sa „drept inamică”, a declarat sâmbătă secretarul Consiliului suprem al securităţii naţionale iraniene, Mohsen Rezaei, scrie antena3.ro.

„Declarăm tuturor ţărilor din jurul nostru şi tuturor ţărilor lumii: nu vă alăturaţi războiului economic dus de SUA”, a avertizat la televiziunea de stat iraniană după ce Washingtonul a anunţat o întărire a sancţiunilor economice destinate să accentueze presiunea asupra Teheranului.

Dacă ţările respective refuză „să se distanţeze” de SUA, Iranul „le va afecta interesele”, a adăugat el.

„Noi nu am atacat încă niciun interes economic american” şi „până în prezent nu am ţintit decât baze militare, dar dacă vor să ne impună sancţiuni economice, SUA deţin întreprinderi petroliere şi economice în jurul Iranului şi în alte părţi, iar noi le vom lovi”, a continuat Rezaei.

Dacă Donald Trump „întreprinde o acţiune împotriva noastră, confruntarea dintre noi va fi ca un seism”, a mai ameninţat el.

Ministerul iranian de Externe acuzase SUA joi de „terorism economic”, după ce secretarul Trezoreriei american, Scott Bessent, jurase că Washingtonul va face „să se prăbuşească regimul” iranian cu noile sancţiuni.

Bessent urmează să ţină luni o conferinţă de presă unde ar urma să precizeze modul în care SUA intenţionează să-şi sporească presiunea, la aproape şase luni de la începerea războiului declanşat printr-un atac israeliano-american împotriva Iranului.

Washingtonul a cerut altor guverne, în special Beijingului, să participe la eforturile vizând izolarea economiei iraniene.

Dar China, partener economic strategic al Iranului, a criticat această iniţiativă, apreciind că „sancţiunile şi presiunea” americane nu ar permite rezolvarea conflictului în Orientul Mijlociu.

Printre marii parteneri comerciali ai Iranului figurează şi Emiratele Arabe Unite, care au anunţat marţi suspendarea până la noi ordine a „tuturor schimburilor comerciale şi a tranzacţiilor financiare” cu această ţară.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!