Avocatul Vasile Bobeică, care a pretins și primit bani pentru a influența procurori și judecători în vederea obținerii unor soluții favorabile în dosare penale, a fost condamnat definitiv de Curtea Supremă de Justiție pentru trafic de influență. Prin decizia din 30 septembrie 2025, CSJ a casat integral hotărârea Curții de Apel Chișinău din 10 iulie 2024 și sentința Judecătoriei Chișinău din 4 ianuarie 2023, pronunțând o nouă decizie prin care avocatul a fost recunoscut vinovat de ambele capete de acuzare. Totuși, acesta a fost eliberat de pedeapsa penală din cauza expirării termenului de prescripție.
Din contul acestuia, CSJ a dispus confiscarea a 5.300 de euro. Totodată, 300 de euro, considerați produs al infracțiunii, au fost confiscați, iar 700 de euro, recunoscuți ca fiind corp delict, au fost trecuți în contul statului.
„În anul 2015, într-un prim episod, avocatul a pretins 5 000 de euro, din care a primit 4 500 de euro, promițând că va determina judecătorii Curții de Apel Chișinău să adopte o soluție favorabilă într-o cauză penală. Într-un alt episod, ce a avut loc între octombrie 2018 și ianuarie 2019, acesta a pretins 4 500 de euro de la o rudă a unei persoane reținute într-o cauză penală, precum și 200 de dolari SUA de la persoana reținută.
Pentru a ascunde scopul real al plăților, avocatul a utilizat un limbaj codificat, folosind expresii precum „100 de grame”, „udatul florilor” sau „pentru băieți”. Din suma totală pretinsă, avocatul a primit 1 800 de euro, dintre care 1 000 de euro au fost transmiși sub controlul CNA. În schimbul banilor, el a pretins că poate aranja aplicarea unei pedepse mai blânde.
La 4 ianuarie 2023, Judecătoria Chișinău, sediul Buiucani, l-a achitat, motivând că faptele nu întrunesc elementele constitutive ale infracțiunii de trafic de influență. La 10 iulie 2024, Curtea de Apel Chișinău a menținut achitarea, respingând apelul procurorului ca nefondat”, se arată în comunicatul emis de Procuratura Anticorupție (PA).
Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!
Acuzatorul de stat a contestat decizia instanței de apel prin recurs, iar Curtea Supremă de Justiție, analizând cauza, a constatat că instanțele inferioare au ignorat probe esențiale și au interpretat eronat faptele.
