Un bărbat de 71 de ani din Chișinău a fost condamnat la 20 de ani de închisoare pentru uciderea concubinei sale. Crima a fost comisă cu deosebită cruzime, în decembrie 2024.
Potrivit Procuraturii municipiului Chișinău, sentința a fost pronunțată de Judecătoria Chișinău, sediul Buiucani. Decizia nu este definitivă și poate fi atacată cu apel.
Ancheta a stabilit că bărbatul locuia împreună cu victima, o femeie de 81 de ani, în sectorul Centru. În noaptea crimei, acesta a văzut un bărbat ieșind din apartament și, cuprins de gelozie, i-a aplicat femeii mai multe lovituri cu toporul în cap și în piept.
Raportul de expertiză arată că moartea a fost provocată de răni grave la cap, hemoragii și alte leziuni.
Inculpatul și-a recunoscut fapta.
Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!
Persoana acuzată este prezumată nevinovată până la rămânerea definitivă a hotărârii judecătorești.


