Un conațional, șofer de camion, a fost depistat cu permis de conducere falsificat, care ar fi fost eliberat în 2022 de către autoritățile poloneze. Cazul a fost înregistrat astăzi, 23 august, în punctul de trecere a frontierei Sculeni, urmare a controlului de nivelul II.
Potrivit informațiilor, urmare a cercetărilor amănunțite, cu ajutorul tehnicii speciale, polițiștii de frontieră au confirmat prezența indicilor de falsificare.
La audiere, cetățeanul moldovean a declarant că a obținut actul în orașul Cracovia, contra sumei de 750 euro, în urma unei înțelegeri cu un cetățean polonez fără a mai susține examenele auto.
În continuare, polițiștii de frontieră din cadrul Direcției regionale Vest cercetează cazul sub aspectul de comitere a infracțiunii privind deținerea și folosirea actelor oficiale false. Permisul a fost ridicat și transmis spre expertiză.
