Un tânăr în vârstă de 26 ani din Ungheni riscă amendă sau chiar închisoare de până la 5 ani pentru corupere electorală. Reprezentanții Procuraturii Generale (PG) anunță că vineri, 6 decembrie curent, cauza penală în privința învinuitului a fost transmisă pentru examinare în instanța de judecată.
„Potrivit rechizitoriului, în perioada de timp 01 octombrie 2024 – 20 octombrie 2024, mai multe persoane, având scopul coruperii alegătorilor, au oferit bani mai multor persoane, în scopul determinării lor ca să exercite dreptul la vot la Alegerile prezidențiale 2024 și să nu exercite dreptul la vot la Referendumul republican constituțional, care s-a desfășurat la data de 20 octombrie 2024.
În cadrul investigării circumstanțelor, de către angajații Inspectoratului de Poliție Ungheni, sub conducerea Procuraturii raionului Ungheni, a fost efectuat un volum mare de lucru, fiind stabiliți și audiați un șir de martori, care au confirmat faptul că au fost plătiți pentru vot „Nu” la Referendum și pentru a vota un anumit candidat la alegerile prezidențiale”, spun reprezentanții procuraturii.
Acuzatorii de stat precizează că în cadrul cauzei penale respective, au fost efectuate mai multe percheziții.
„În rezultat au fost depistate și ridicate cecuri ce confirmă schimbul de valută, depistate și ridicate listele persoanelor ce au primit sumele bănești și care urmau a le primi, au fost depistate și ridicate mijloace bănești și mijlocul de transport al făptuitorului, asupra căruia a fost aplicată măsura asiguratorie sub formă de sechestru, cu eventuala confiscare specială a bunurilor respective
Au fost ridicate înregistrări video, cât și ridicate și examinate suporturile electronice (telefoane mobile, laptopuri etc). În privința altor suspecți, urmărirea penală a fost disjunsă, iar investigațiile vor continua”, se arată în comunicatul emis de PG.
Potrivit prevederilor Codului penal, fapta de coruperea electorală imputată învinuitului se pedepsește cu amendă de până la 1150 de unități convenționale sau cu închisoare de până la 5 ani.
Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!
Precizăm că până pe data de 6 decembrie curent, CNA a aplicat amenzi în valoare de aproximativ 9 milioane de lei pe marginea proceselor-verbale, recepționate de la Poliție, cu privire la coruperea electorală pasivă.
Dosarul de corupere electorală: CNA a aplicat amenzi de aproximativ 9 milioane de lei

