Cel puţin 18 cazuri de corupere electorală au fost înregistrate pe parcursul zilei de 3 noiembrie, a anunţat preşedinta Comisiei Electorale Centrale (CEC), Angela Caraman. Între timp, oamenii legii comunică despre percheziții la Drochia, după ce unui cuplu i s-a propus să își vândă votul.
Sâmbătă seara, un bărbat de 68 de ani din raionul Drochia a comunicat că o femeie din localitate i-ar fi propus să voteze împotriva unui candidat. În schimbul opțiunii electorale, individa i-ar fi promis cetățeanului 1600 de lei şi alte 2700 de lei soției lui.
Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!
Persoana suspectată are 43 de ani şi a venit duminică dimineața acasă la cuplu cu banii. Pe caz a fost pornită o cauză penală, iar bănuita + percheziționată.
Urmare a acţiunilor de urmărire penală, la femeie au fost găsiţi circa 24.000 de lei şi liste ale persoanelor remunerate, pliante şi mesaje care ar confirma implicarea ei în activitatea ilegală. Cetăţeana a fost reţinută pentru 72 de ore


