Un anunț de angajare atipic al unei universități în Belgia, care conține termeni precum „cenzură” și „interferență politică” și promite libertate academică, dă de înțeles cui i se adresează: cercetătorilor din SUA care încearcă să scape de înghețarea finanțărilor, de reducerile și de impunerile ideologice ale administrației lui Donald Trump.
„Considerăm că este de datoria noastră să venim în ajutorul colegilor noștri americani”, a declarat Jan Danckaert, rectorul Universității Vrije din Bruxelles, explicând de ce universitatea sa – fondată în 1834 pentru a proteja mediul academic de interferența bisericii sau a statului – a decis să deschidă 12 poziții postdoctorale pentru cercetători internaționali, cu un accent deosebit pe americani, scrie hotnews.ro.
„Universitățile americane și cercetătorii lor sunt cele mai mari victime ale acestei interferențe politice și ideologice”, a afirmat Danckaert, potrivit The Guardian. „Ei văd (n.r. cercetătorii) cum milioane de dolari din finanțările pentru cercetare dispar din motive ideologice”.
Universitatea din Bruxelles se numără printre puținele instituții din Europa care au început să recruteze în mod activ cercetători americani, oferindu-se ca un refugiu pentru cei dornici să scape de represiunea administrației Trump asupra cercetării și mediului academic.
În Franța, directorul prestigiosului Institut Pasteur din Paris, Yasmine Belkaid, a declarat că se lucrează deja la recrutarea unor persoane de dincolo de Atlantic pentru a lucra în domenii precum bolile infecțioase sau originea bolilor.
Și ministrul francez al învățământului superior și cercetării, Philippe Baptiste, a solicitat recent instituțiilor de cercetare să trimită propuneri privind cea mai bună modalitate de a atrage talente din SUA. „Mulți cercetători renumiți își pun deja la îndoială viitorul în SUA”, a spus el. „În mod firesc, dorim să primim o parte din ei”.
Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!
De la preluarea puterii de către Trump la sfârșitul lunii ianuarie, cercetătorii din SUA s-au confruntat cu o serie de atacuri. Eforturile de reducere a cheltuielilor guvernamentale au făcut ca mii de angajați au făcut ca mii de angajați să fie amenințați cu concedierea, inclusiv cei de la instituții precum NASA, de la CDC (Centrul pentru Prevenirea și Controlul Bolilor) sau NOAA (Administrația Națională Oceanică și Atmosferică), cea mai importantă agenție de cercetare climatică din SUA. De asemenea, guvernul SUA a încercat să elimine finanțările pentru cercetările privind diversitatea, anumite tipuri de vaccinuri și orice menționare a crizei climatice.