Curs valutar
  • EUR
    19.9863
    0%
  • USD
    17.0881
    0%
  • RUB
    0.2050
    0%
  • RON
    3.8050
    0%
  • UAH
    0.3831
    0%

Toate știrile

23 august 2026

Urmărește RLIVE TV: Președinta Comisiei Electorale Centrale, Angela Caraman, invitată la „Realitatea te privește”

29 Aug. 2025, 09:26
 // Categoria: Actualitate // Autor:  Realitatea.md
29 Aug. 2025, 09:26 // Actualitate //  Realitatea.md

În mai puțin de o lună, cetățenii cu drept de vot vor merge la urne pentru a alege cei 101 deputați care ne vor reprezenta în Parlament în următorii patru ani. Acest scrutin este o șansă de a decide direcția în care va merge R. Moldova: Est sau Vest?

Comisia Electorală Centrală anunță că au fost deschise 2 274 de secții de votare, atât pe teritoriul Republicii Moldova, cât și peste hotare, pentru ca fiecare cetățean să-și poată exercita dreptul fundamental, dreptul la vot. Până în acest moment, 21 de concurenți electorali au fost înregistrați oficial: 13 partide politice, 4 blocuri electorale și 4 candidați independenți. Este o competiție importantă, iar participarea la vot este esențială.

Alegerile vor fi considerate valabile doar dacă se va prezenta la urne cel puțin o treime din alegătorii înscriși în listele electorale. Așadar, fiecare vot contează. Fiecare alegere face diferența.

Care este nivelul de pregătire al CEC pentru alegerile parlamentare din 28 septembrie? Ce măsuri sunt luate pentru a asigura corectitudinea și transparența procesului electoral? Au fost cazuri de refuz de înregistrare a unor concurenți. Din ce motive? Cum monitorizează CEC respectarea regulilor de finanțare a campaniilor electorale? Ce sancțiuni riscă concurenții care încalcă legislația electorală în timpul campaniei? A primit CEC plângeri privind utilizarea abuzivă a resurselor administrative în campanie? Ce poate face CEC în cazul sesizărilor privind tentative de corupere a alegătorilor?

Căutăm răspuns în cadrul emisiunii „Realitatea te privește”, vineri, 29 august, începând cu ora 20:00, la RLIVE TV. Invitata jurnalistei Valentina Ursu este Angela Caraman, președintele Comisiei Electorale Centrale.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Realitatea Live

23 Aug. 2026, 19:31
 // Categoria: Slider // Autor:  Ana Panaguța
23 Aug. 2026, 19:31 // Slider //  Ana Panaguța

Incendiile devastatoare care au pârjolit Europa în această vară au scos la iveală o nouă amenințare, potențial mortală: muniție neexplodată rămasă din Primul și Al Doilea Război Mondial, transmite antena3.ro.

În ultimele luni, incendiile au mistuit suprafețe uriașe din vestul Europei, în timp ce continentul s-a confruntat cu temperaturi caniculare și secetă, iar pompierii au avut de înfruntat și pericolul proiectilelor care explodează.
Astfel de explozii au fost raportate în Franța, Germania, Belgia și Olanda.

„Schimbările climatice fac acum munca de a scoate la suprafață și de a reactiva ceea ce înainte era stabil”, a declarat Sarah Njeri, specialistă în studii despre pace și conflicte la School of Oriental and African Studies din Londra.

Un incendiu izbucnit în apropierea orașului Bordeaux, din sud-vestul Franței, a scos la iveală un depozit despre care se crede că ar conține muniție din perioada celui de-Al Doilea Război Mondial. În provincia Liège, din estul Belgiei, guvernatorul local Hervé Jamar a declarat că serviciile de urgență își adaptează intervențiile pentru a ține cont de muniția îngropată în zona afectată de incendiu și că „au fost auzite câteva detonări sporadice” în ultimele zile.

Liège a fost afectată de un incendiu deosebit de puternic în zona High Fens, care se întinde peste graniță, în Germania.

Bătălia din Ardeni, una dintre cele mai sângeroase confruntări ale celui de-Al Doilea Război Mondial, s-a desfășurat în această regiune și în împrejurimile ei. La 16 decembrie 1944, forțele germane au lansat o ofensivă majoră împotriva trupelor aliate, obținând inițial succes, deoarece i-au surprins pe militarii americani. Însă ofensiva și-a pierdut avântul până la sfârșitul lunii, pe măsură ce întăririle aliate au sosit, iar resursele Germaniei s-au epuizat.

Seceta din Europa scoate la iveală și vehicule militare și arme din acea perioadă, pe măsură ce râurile secate dezvăluie nave de război germane, o motocicletă Wehrmacht și o bombă.

Christina Greene, cercetătoare la Universitatea din Arizona, a spus că „moștenirea războiului continuă să iasă la suprafață” din cauza schimbărilor climatice.

„Retrăim moștenirea războiului și a conflictelor într-un mod cu care, în anumite locuri, nu a mai trebuit să ne confruntăm de mult timp”, a declarat Greene.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!