Un laborator de cercetare socială, inovare și date a fost lansat pentru studenții de la Universitatea de Stat din Moldova (USM). Spațul modern și cu resurse inovatoare va fi o bună practică pentru cei de la Facultatea Psihologie şi Ştiințe ale Educației, Sociologie și Asistență Socială.
Laboratorul este destinat să pregătească viitorii sociologi și asistenți sociali în cercetarea comportamentală, precum și în gestionarea datelor statistice pentru dezvoltare.
„Facilitățile laboratorului includ spații dotate pentru cercetare empirică și analiză de date, oferind studenților oportunități de a participa la studii tematice și de a interacționa cu specialiști naționali și internaționali. De asemenea, platforma Laboratorului va găzdui prezentări, ateliere de lucru și discuții cu experți, consolidând colaborarea între universitate, studenți și sectorul de afaceri”, transmite USM.
Crearea Laboratorului, în numele sociologului român „Dimitrie Gusti”, a fost posibilă grație sprijinului UNFPA Moldova, UNDP Moldova, Ambasada Japoniei în Republica Moldova și a Guvernului României prin Departamentul pentru Relația cu Republica Moldova (DRRM).
