Curs valutar
  • EUR
    19.9863
    0.2021%
  • USD
    17.0881
    -0.5676%
  • RUB
    0.2050
    1.3171%
  • RON
    3.8050
    0.0841%
  • UAH
    0.3831
    -0.3393%

Toate știrile

21 august 2026

Vama moldovenească și cea americană vor coopera! Cabinetul de miniștri pregătește un acord de „asistență reciprocă”

03 Sept. 2024, 15:47
 // Categoria: Actualitate // Autor:  Realitatea.md
03 Sept. 2024, 15:47 // Actualitate //  Realitatea.md

Serviciul Vamal al Moldovei și cel al Statelor Unite ale Americii vor coopera. Guvernul de la Chișinău se pregătește de semnarea unui acord corespunzător.

„Se aprobă semnarea Acordului dintre Guvernul Republicii Moldova şi Guvernul Statelor Unite ale Americii cu privire la asistenţa reciprocă între administrațiile lor vamale”, se arată în document.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Proiectul publicat pe pagina oficială web a Guvernului nu conține notă informativă și nu precizează e tip de asistență își vor oferi reciproc cele două state și în ce condiții.

Documentul urmează să fie semnat de premierul Dorin Recean. Vor contrasemna șefa de la Finanțe, Victoria Belous, dar și ministrul de Externe, Mihai Popșoi.

Realitatea Live

21 Aug. 2026, 09:39
 // Categoria: Slider // Autor:  Vlada Ciorici
21 Aug. 2026, 09:39 // Slider //  Vlada Ciorici

Depozitul de muniții de la Cobasna, din regiunea transnistreană, va fi subiectul unei evaluări prezentate vineri, 21 august, de Serviciul de Informații și Securitate (SIS) și Agenția Informații Militare (AIM) a Ministerului Apărării.

Instituțiile vor prezenta principalele concluzii ale raportului comun „Cobasna: Separarea unui Mit de Realitate”, inclusiv date despre stocurile de muniții, infrastructura depozitului și riscurile asociate acestuia.

La conferința de presă, directorul SIS, Alexandru Musteața, și directorul AIM, Radu Cîșleanu, vor prezenta evaluarea tehnică și de securitate a depozitului de la Cobasna. Potrivit SIS, raportul analizează particularitățile infrastructurii de depozitare, scenariile de risc identificate și măsurile recomandate pentru gestionarea acestora.

Oficialii vor oferi și clarificări privind scenariile vehiculate în spațiul public referitoare la amploarea și eventualele consecințe ale unui incident la depozitul de muniții.

Conferința de presă va avea loc vineri, 21 august, la ora 11:00, la sediul SIS.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Conferința va fi transmisă în direct pe RLIVE.MD și Realitatea TV.