Curs valutar
  • EUR
    19.9367
    -0.1741%
  • USD
    17.2224
    -0.0447%
  • RUB
    0.2026
    0.0494%
  • RON
    3.8020
    -0.2209%
  • UAH
    0.3845
    -0.1821%

Toate știrile

19 august 2026

Vicepremierul Bolea s-a întâlnit cu europarlamentarul Dacian Cioloș. Ce subiecte au fost abordate

04 Iun. 2024, 11:27
 // Categoria: Politica // Autor:  Cătălina Boico
04 Iun. 2024, 11:27 // Politica //  Cătălina Boico

Vicepremierul Vladimir Bolea s-a întâlnit astăzi, 4 iunie, cu europarlamentarul Dacian Cioloș, unde au discutat despre eforturile depuse de acesta din urmă în sprijinul integrării Republicii Moldova în Uniunea Europeană.

În cadrul întrevederei, oficialul român a reafirmat angajamentul său de a continua să abordeze problema Moldovei în Parlamentul European, subliniind importanța susținerii sectorului agricol și a integrării țării în comunitatea europeană.

„Dacian Cioloș a evidențiat că progresul Moldovei către aderarea la UE depinde în mare măsură de sprijinul și implicarea românilor, încurajându-i să își asume responsabilitatea de a susține acest proces”, transmite Ministerul Agriculturii și Industriei Alimentare.

De asemenea, el a menționat despre necesitatea liberalizării anumitor produse moldovenești pe piața UE, pentru a facilita integrarea economică a țării.

Oficialii au discutat și despre oportunitățile Republicii Moldova de a accesa piața europeană, accentuând potențialul de a completa sau înlocui lipsa anumitor produse agricole în diverse perioade. Dacian Cioloș, cunoscut ca un susținător al agriculturii moldovenești, a încurajat eforturile țării noastre de a îmbunătăți productivitatea și de a crește competitivitatea produselor agricole pentru a face sectorul agricol mai eficient.

În contextul acestei discuții, vicepremierul Bolea l-a informat pe europarlamentarul european despre măsurile și strategiile implementate de guvernul Republicii Moldova pentru a ridica nivelul productivității în sectorul agricol și a spori competitivitatea produselor moldovenești, de a menține și dezvolta satele moldovenești. Oficialul a subliniat importanța acestor eforturi pentru a transforma agricultura într-un sector eficient și competitiv pe piața europeană.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Realitatea Live

19 Aug. 2026, 14:52
 // Categoria: Societate // Autor:  Vlada Ciorici
19 Aug. 2026, 14:52 // Societate //  Vlada Ciorici

Numele noului ministru al Agriculturii ar putea fi anunțat săptămâna viitoare. Despre aceasta a anunțat premierul Vasile Tofan la o conferință de presă, organizată, miercuri, 19 august. 

„Sper să putem anunța noul ministru săptămâna viitoare. Cred că e foarte important să luăm o decizie chibzuită, pentru că este un sector atât de important, un sector cu mari provocări. Avem nevoie de schimbări mari în agricultură. Și anume de asta nu am grăbit această decizie”, a declarat premierul.

Întrebat dacă a identificat deja candidatul pentru funcție, Tofan a precizat că mai mulți candidați au fost luați în calcul.

„Am identificat mai mulți candidați și, la moment, opțiunile s-au delimitat, s-au limitat deliberat la un cerc foarte, foarte restrâns”, a menționat premierul.

Amintim că fostul ministru Radu Musteață a demisionat la doar două zile de la numirea în funcție, în urma unui scandal legat de trecutul său politic, ca membru PDM. Ulterior, în presă au circulat mai multe nume ale posibililor viitori miniștri, printre care Vasile Șarban și Alexandr Slusari.

Prima demisie din Guvernul Tofan. Radu Musteața pleacă de la Agricultură după scandalul legat de PDM