Un șef al unui sector al Poliției de Frontieră a fost reținut de procurorii PCCOCS și ofițerii SPIA, fiind suspectat că ar fi răpit doi cetățeni ucraineni care intraseră ilegal în Republica Moldova și i-ar fi transportat forțat înapoi în Ucraina, peste Nistru. Totodată, acesta i-ar fi lipsit pe bărbați, în prezența lor, de câte 100 de euro din gențile ambilor.
„Urmare a probelor obținute și măsurilor speciale de investigație, în data de 5 septembrie curent, oamenii legii au descins cu percheziții la acesta, de unde au ridicat bunuri ce ar aparține altor cetățeni străini, care anterior au traversat ilegal frontiera de stat și care, la rândul lor, ar fi fost transportați forțat în Ucraina.
Urmare a reținerii acestuia, la solicitarea Procuraturii pentru Combaterea Criminalității Organizate și Cauze Speciale (PCCOCS), angajatul a fost plasat în arest preventiv pentru 30 de zile, prin încheierea Judecătoriei Chișinău, pentru continuarea obiectivă a investigațiilor”, transmite instituția.
Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!
Autoritățile desfășoară acțiuni de urmărire penală și măsuri speciale de investigații în vederea stabilirii tuturor circumstanțelor și tragerii la răspundere a persoanelor implicate, timp în care acestea beneficiază de prezumția nevinovăției, potrivit legii.

