Ingeniozitatea îi va aduce unui moldovean amendă și puncte de penalizare. Acesta a fost observat pe străzile de la Ciocana cu un Volkswagen modificat, contrar Regulamentului Circulației Rutiere.
Secvențe video cu mașina au fost publicate pe rețelele de socializare. Mai mult, un internaut s-a lăudat cu invenția pe Instagram și a arătat cum mașina a rămas fără roată pe un drum de sat.
Utilizatorii de TikTok nu au ezitat să ironizeze pe seama subiectului în comentarii. Unii au făcut referire la Elon Musk, alții au înrebat dacă este o „căruță”, iar unii ingenioși au presupus că roțile sunt de la „motobloc”.
Ideea, însă, va costa șoferul vehiculului. Natalia Golovco, ofițera de presă a Inspectoratului Național de Securitate Publică (INSP), a comunicat redacției Realitatea că șoferul urmează să fie identificat și amendat.
„Ne-am autosesizat. Șoferul urmează să fie identificat și sancționat pentru „încălcarea regulilor de exploatare a vehiculelor” Riscă amendă de la 9 la 12 unități convenționale, cu aplicarea a 3 puncte de penalizare”, a comunicat Golovco.
