Curs valutar
  • EUR
    20.0508
    0.3217%
  • USD
    17.1338
    0.2667%
  • RUB
    0.2066
    0.7744%
  • RON
    3.8136
    0.2255%
  • UAH
    0.3835
    0.1043%

Toate știrile

24 august 2026

VIDEO Ceban: CEC își depășește atribuțiile și intimidează Primăria municipiului Chișinău

28 Iul. 2023, 11:47
 // Categoria: Actualitate // Autor:  Realitatea.md
28 Iul. 2023, 11:47 // Actualitate //  Realitatea.md

Primarul Capitalei, Ion Ceban, spune că „Comisia Electorală Centrală își depășește atribuțiile și intimidează Primăria municipiului Chișinău în contextul campaniilor de informare socială a cetățenilor pe care le realizează mai mult de un an și jumătate”.

„Mare mi-a fost mirarea că CEC reacționează la astfel de sesizări atât de operativ și, contrar competențelor, se implică în atribuțiile Administrației Publice Locale. Pe când materiale electorale cu fața candidaților deja anunțați de PAS în alegerile locale sunt împărțite pe toate străzile orașului și în suburbii. În aceste cazuri, ca struțul, CEC a băgat capul în nisip. Autoritatea centrală, dar și foarte multe APL-uri, informează cetățenii prin aceleași metode despre proiectele realizate și doar în cazul Chișinăului sunt cerute explicații suplimentare, dar și informații care nu țin de competența CEC”.

Ceban aduce la cunoștință Comisiei Electorale Centrale că, „instituțiile publice, în acest caz Primăria Chișinău, informează despre serviciile pe care le prestează și proiectele pe care le realizează”.

„Campaniile de informare a Primăriei Chișinău au fost permanent pentru a aduce la cunoștința cetățenilor cum este cheltuit banul public și oamenii trebuie să cunoască. Primarul Ion Ceban nu este nici într-un material, este vorba de serviciile sociale prestate de primărie, proiectele și programele la care pot aplica cetățenii. Conform legii cu privire la accesul la informație, Primăria Municipiului Chișinău, ca autoritate publică locală, de rând cu toate autoritățile publice centrale și locale, este furnizor de informații, adică posesori ai informațiilor oficiale, obligată să le furnizeze. Totodată, toți furnizorii de informații sunt obligați să asigure informarea activă, corectă şi la timp a cetăţenilor asupra chestiunilor de interes public şi asupra problemelor de interes personal, să garanteze liberul acces la informaţie și să dea publicităţii propriile acte adoptate în conformitate cu legea. Este de menționat că aceeași lege stipulează că furnizorul de informaţii va proceda şi la alte forme de informare activă a cetăţenilor şi a mijloacelor de informare în masă”, a mai conchis edilul.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Realitatea Live

23 Aug. 2026, 19:31
 // Categoria: Slider // Autor:  Ana Panaguța
23 Aug. 2026, 19:31 // Slider //  Ana Panaguța

Incendiile devastatoare care au pârjolit Europa în această vară au scos la iveală o nouă amenințare, potențial mortală: muniție neexplodată rămasă din Primul și Al Doilea Război Mondial, transmite antena3.ro.

În ultimele luni, incendiile au mistuit suprafețe uriașe din vestul Europei, în timp ce continentul s-a confruntat cu temperaturi caniculare și secetă, iar pompierii au avut de înfruntat și pericolul proiectilelor care explodează.
Astfel de explozii au fost raportate în Franța, Germania, Belgia și Olanda.

„Schimbările climatice fac acum munca de a scoate la suprafață și de a reactiva ceea ce înainte era stabil”, a declarat Sarah Njeri, specialistă în studii despre pace și conflicte la School of Oriental and African Studies din Londra.

Un incendiu izbucnit în apropierea orașului Bordeaux, din sud-vestul Franței, a scos la iveală un depozit despre care se crede că ar conține muniție din perioada celui de-Al Doilea Război Mondial. În provincia Liège, din estul Belgiei, guvernatorul local Hervé Jamar a declarat că serviciile de urgență își adaptează intervențiile pentru a ține cont de muniția îngropată în zona afectată de incendiu și că „au fost auzite câteva detonări sporadice” în ultimele zile.

Liège a fost afectată de un incendiu deosebit de puternic în zona High Fens, care se întinde peste graniță, în Germania.

Bătălia din Ardeni, una dintre cele mai sângeroase confruntări ale celui de-Al Doilea Război Mondial, s-a desfășurat în această regiune și în împrejurimile ei. La 16 decembrie 1944, forțele germane au lansat o ofensivă majoră împotriva trupelor aliate, obținând inițial succes, deoarece i-au surprins pe militarii americani. Însă ofensiva și-a pierdut avântul până la sfârșitul lunii, pe măsură ce întăririle aliate au sosit, iar resursele Germaniei s-au epuizat.

Seceta din Europa scoate la iveală și vehicule militare și arme din acea perioadă, pe măsură ce râurile secate dezvăluie nave de război germane, o motocicletă Wehrmacht și o bombă.

Christina Greene, cercetătoare la Universitatea din Arizona, a spus că „moștenirea războiului continuă să iasă la suprafață” din cauza schimbărilor climatice.

„Retrăim moștenirea războiului și a conflictelor într-un mod cu care, în anumite locuri, nu a mai trebuit să ne confruntăm de mult timp”, a declarat Greene.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!