Posibilitatea deschiderii mai multor puncte de trecere a frontierei moldo-române a fost discutată de premierul Recean cu omologul său român. Totodată, șefii de Guvern au punctat că vor să consolideze și domeniul infrastructurii, construind mai multe poduri.
„În mai lansăm circulația pe podul de pontoane Leova-Bumbăta. Muncim pentru creșterea capacităților de interconectare a rețelelor electrice și pentru integrarea infrastructurii de piață energetică”, a dezvăluit Dorin Recean.
La rândul său, Nicolae Ciucă a vorbit despre agenda bilaterală densă. El a declarat că se va acționa pentru a îmbunătăți traiul cetățenilor de pe ambele maluri ale Prutului.
„Am discutat despre construcția de noi poduri peste râul Prut, deschiderea noilor puncte de trecerea a frontierelor, formarea de personal în diverse structuri ale Republicii Moldova și dezvoltarea infrastructurii energetice între cele două state”, a declarat șefului Executivului român.
Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!
Ciucă se află joi cu o vizită oficială în Republica Moldova. Dimineața, premierul român s-a întâlnit cu Maia Sandu și i-a sugerat că autoritățile de la Chișinău trebuie să acționeze pentru ca Guvernul să obțină încredere din partea cetățenilor, care să fie siguri că se lucrează pentru a le îmbunătăți viața.