Ion Ceban susține că interdicția de intrare în România ar fi o răfuială politică a Maiei Sandu și a guvernării. Aceasta este prima reacție a primarului Capitalei, după ce i s-a interzis intrarea în România.
Într-un video publicat pe rețelele de socializare un video în care acuză conducerea țării „inventează tertipuri pentru a se menține la guvernare”. Edilul afirmă că de mai mult timp ar fi supus presiunilor.
„Asta este înțelegerea lor despre lupta politică. Va fi cea mai murdară campanie electorală parlamentară din câte le-a avut Republica Moldova. Nu mă veți pune în genunchi, nu ne veți pune în genunchi echipa. Noi mizăm pe suportul oamenilor așa cum a fost dintotdeauna. Am primit apeluri foarte multe de susținere. Iar noi muncim în fiecare zi, anume pentru oamenii care sunt aici acasă, la Chișinău, în Republica Moldova sau dacă se află peste hotarele țării”, afirmă Ceban.
Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!
Ministerul român de Externe a anunțat că Ion Ceban și alți doi cetățeni moldoveni au interdicție de a intra în România, din motive de securitate. Blocul Alternativa a emis o declarație prin care acuză guvernarea că ar fi solicitat decizia de la București.
Administrația prezidențială nu a comentat deocamdată acuzațiile politicienilor.
