Curs valutar
  • EUR
    19.9863
    0.2021%
  • USD
    17.0881
    -0.5676%
  • RUB
    0.2050
    1.3171%
  • RON
    3.8050
    0.0841%
  • UAH
    0.3831
    -0.3393%

Toate știrile

21 august 2026

VIDEO Încă un efort comun Moldova-România: Cobza ar putea fi inclusă în Patrimoniul imaterial UNESCO

14 Mai 2024, 13:52
 // Categoria: Actualitate // Autor:  Realitatea.md
14 Mai 2024, 13:52 // Actualitate //  Realitatea.md

Cobza ar putea fi inclusă în Patrimoniul imaterial UNESCO. Dosarul va fi depus de comun de Republica Moldova și România, conform cercetătoarei Ioana Baskerville. 

Savanta a declarat în cadrul dezbaterii publice „Dosarul UNESCO „Cobza”. Cooperarea moldo-română pe domeniul promovării patrimoniului cultural imaterial”, organizată de Agenția de presă IPN, că sarcina specialiștilor de pe ambele malurile ale Prutului este să continue documentarea, să descopere și să promoveze particularitățile acestui instrument.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Pe lângă cobză, în Patrimoniul UNESCO ar urma să fie incluse și elemente de meșteșugărit ale acestui instrument.

„O măsură importantă este să continuăm documentarea, care trebuie făcută de specialiști, ei sunt implicați în acest dosar. Ei trebuie să ajungă la rădăcina tradițională rurală. Putem găsi înregistrări în arhivele locale, județene, care păstrează înregistrarea vechilor cobzari. De asemenea, noi ca cercetători, ca specialiști în domeniul culturii tradiționale, trebuie să facem accesibile aceste materiale. Sunt tineri cobzari care nu au avut norocul, șansă, să primească acest repertoriu valoros din comunitate, pe care trebuie să-i ajutăm, să le oferim acest remarcabil repertoriu din înregistrările pe care le putem publica și le putem oferi publicului interesat.

Un alt lucru important este să continuăm colaborarea dintre cele două părți ale Prutului. Acest patrimoniu este unul comun. Nu l-am făcut noi, specialiștii, să fie comun, noi îl descoperim și-l valorizăm și vom continua aceste activități comune. Trebuie să ne bucurăm de asemănările dintre cobzăritul de o parte și de alta a Prutului, dar să descoperim și micile diferențe”, a spus cercetătoarea științifică, Ioana Baskerville, citată de IPN.

Potrivit cercetătoarei din România, inițiativa înscrierii cobzei în lista Patrimoniului UNESCO trebuie să vină de la instrumentiștii care folosesc instrumentul, dar și de la cei care își doresc conservarea și promovarea îndeletnicirii. În opinia sa, aceste persoane trebuie promovare la nivel interguvernamental.

Realitatea Live

20 Aug. 2026, 22:37
 // Categoria: Slider // Autor:  Ana Panaguța
20 Aug. 2026, 22:37 // Slider //  Ana Panaguța

Un adolescent de 14 ani a fost împușcat de poliție în Germania, după ce a fost văzut manipulând pe stradă un pistol de airsoft care semăna cu o armă reală, transmit știrileprotv.ro.

Când polițiștii i-au cerut să lase arma jos, băiatul s-a întors spre ei cu pistolul în mână, iar unul dintre ofițeri a tras. Adolescentul a fost rănit în partea superioară a corpului și se află în stare stabilă, relatează sueddeutsche.de.

Incidentul a avut loc marți seara. Un trecător a sunat la numărul de urgență și a anunțat că un bărbat, estimat la aproximativ 20 de ani – din spusele martorului, manevra o armă neagră în zona stației de metrou Hohenzollernplatz. Acesta urcase apoi într-un autobuz spre Kurfürstenplatz. Polițiștii au fost trimiși în zonă. Potrivit poliției, adolescentul, care potrivit martorilor părea considerabil mai în vârstă, manevrase în mod vizibil un pistol negru pe stradă.

Doi polițiști în civil l-au observat pe tânăr în timp ce mergea împreună cu o fată de aproximativ aceeași vârstă spre o stație de tramvai. Potrivit poliției, adolescentul a scos din pantaloni un obiect asemănător unei arme și a făcut mai multe manevre cu el. Polițiștii i-au cerut să lase arma jos. Când băiatul s-a întors spre ei cu pistolul în mână, unul dintre polițiști a tras, lovindu-l în partea superioară a corpului.

Polițiștii i-au acordat primul ajutor și au chemat ambulanța, iar adolescentul a fost transportat la spital. Starea lui este stabilă. Pentru că nu avea acte de identitate, stabilirea identității sale a durat ceva timp.