Israelul nu este gata să-l extrădeze pe liderul Partidului „ȘOR”, Ilan Șor. Cel puțin asta reiese din declarațiile făcute de unul dintre avocații formațiunii politice, Aureliu Colenco, la ședința Curții Constituționale (CC), unde se examinează sesizarea Guvernului Republicii Moldova privind verificarea constituționalității partidului. Ședința este transmisă în direct pe RLIVE.MD și RLIVE TV.
Nicolae Roșca, președintele CC, a întreabat avocații Partidului „ȘOR” de ce Ilan Șor nu se află în sala CC. Apărarea a invocat mai multe motive.
„Dumnealui nu se află pe teritoriul Republicii Moldova, din mai multe considerente. 1. Viața lui, pe teritoriul Republicii Moldova, în pericol. 2. Statul Israel, la moment, examinează cererea, de două ori deja cererea de extrădare/extradiție au fost respinse, deoarece eu sunt în Comisia privind extradiția. 3. Domnul Șor, noi avocații considerăm, de către instațele de judecată au fost emise încheieri și decizii cu mari abateri de la legislația națională. Considerăm că domnul Șor, pe teritoriul Republicii Moldova, nu se bucură de toate drepturile care sunt prevăzute de Constituție și Codul de procedură penală. 4. Discutând cu clientul nostru, el a insistat ca avocatul partidului să înainteze o cerere privind darea posibilității lui Ilan Șor să facă declarații în fața Înaltei Curții”, a declarat avocatul Aureliu Colenco.
Înalta Curte a anunțat pauză până la ora 14:25. Atunci se va anunnța și decizia dacă Ilan Șor va ține sau nu un discurs în fața Înaltei Curți, de pe un ecran instalat în sala de ședințe.
Amintim că judecătorii Curții Constituționale examinează, în perioada 10 – 17 mai, sesizarea Guvernului Republicii Moldova privind verificarea constituționalității Partidului Politic „ȘOR”.
Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!
Fostul ministru al Justiției, Sergiu Litvinenco, declara în toamna anului 2022, că sancțiunile SUA, dar și materialele ajunse în spațiul public, demonstrează că Partidul Șor promovează interesele unui stat străin, adică acționează împotriva suveranității și independenței Republicii Moldova.
Ilan Șor a spus că „PAS urmărește să ia mandatele Partidului Șor, ca să obțină majoritate constituțională în Parlament”.