Curs valutar
  • EUR
    19.9863
    0%
  • USD
    17.0881
    0%
  • RUB
    0.2050
    0%
  • RON
    3.8050
    0%
  • UAH
    0.3831
    0%

Toate știrile

23 august 2026

VIDEO Ploaie torențială cu grindină la Bălți. Într-un bloc de locuit apa curge din tavan

08 Iun. 2024, 15:11
 // Categoria: Societate // Autor:  Realitatea.md
08 Iun. 2024, 15:11 // Societate //  Realitatea.md

Ploaia torențială cu grindină de sâmbătă a făcut prăpăd la Bălți. În unul dintre blocurile de locuit din oraș, apa a curs din tavan, iar subsolul a fost inundat.

Conform ESP, este vorba despre o clădire de pe str. Suceava. Din secvențele video publicate de presa locală se vede cum plouă din tavan, iar apa se scurge șiroaie pe pereți.

Oamenii au fost nevoiți să se înarmeze cu căldări și ligheane, pentru a aduna apa care se acumula.  Localnicii mai relatează că grindina a deteriorat geamurile mai multor apartamente.

Alți internauți au publicat imagini cu bucățile de gheață care au căzut din ger și cu vântul puternic, care s-a abătut peste Bălți.

Foto: ESP

 

Realitatea Live

23 Aug. 2026, 13:12
 // Categoria: Slider // Autor:  Ana Panaguța
23 Aug. 2026, 13:12 // Slider //  Ana Panaguța

Premierul Vasile Tofan a participat la cursa de înot de 6,5 kilometri prin strâmtoarea Bosfor, alături de fiul său. Competiția a început pe continentul asiatic și s-a încheiat pe cel european.

Atât premierul, cât și fiul său au reușit să încheie cursa. Fiul lui Vasile Tofan a avut însă un timp mai bun, parcurgând cei 6,5 kilometri în aproximativ o oră și 13 minute. Premierului i-a luat aproximativ o oră și 42 de minute pentru a ajunge la linia de sosire.

Potrivit prim-ministrului, participarea la cursă a fost o promisiune făcută fiului său încă din luna ianuarie. Tânărul s-a pregătit aproape un an pentru această provocare.

„În ianuarie i-am promis fiului meu că vom traversa împreună, înotând, strâmtoarea Bosfor. S-a pregătit aproape un an pentru această cursă, iar eu nu puteam să-mi încalc promisiunea”, a declarat Vasile Tofan.

Premierul a povestit că fiul său a reușit să încheie cursa înaintea lui, lucru pe care l-a descris drept unul dintre cele mai frumoase momente pentru un părinte.

„Fiul meu a fost mai rapid decât mine – și puține lucruri bucură mai mult un părinte decât să-și vadă copilul depășindu-l”, a spus Tofan.

La finalul cursei, premierul a transmis că experiența i-a încărcat cu energie și că cei doi revin la Chișinău cu „bateriile încărcate și cu inima plină”.

„Ne așteaptă mult de lucru acasă”, a conchis Vasile Tofan.

Purtătorul de cuvânt al Guvernului, Dumitru Ciorici, a precizat că toate costurile deplasării premierului, ale membrilor familiei sale și ale întregii echipe au fost acoperite integral din sursele proprii ale prim-ministrului.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!