Oamenii legii din Hîncești au efectuat 12 percheziții într-un dosar de trafic de droguri. Cinci persoane, de 35 și 45 de ani, sunt bănuite de punerea în circulație a drogurilor.
Suspecții ar fi activat în raioanele Hîncești și Leova. În urma acțiunilor de urmărire penală, a fost găsit și ridicat 1 kilogram de marijuană, valoarea căreia ajunge la 550.000 de lei pe piața neagră.
De asemenea, ofițerii au ridicat aparate artizanale pentru prepararea și consumul drogurilor, 44 de cartușe și telefoane mobile folosite în activitatea infracțională.
Conform legislației, suspecții riscă de la 7 la 15 de ani de închisoare. Polițiștii continuă investigațiile, pentru a identifica alți membri implicați la comiterea acțiunilor ilegale.

