„Promisiuni false”. Așa a calificat Dorin Recean anunțul Evgheniei Guțul despre deschiderea conturilor bancare în Rusia, pentru locuitorii autonomiei.
„Pe parcursul ultimelor doi ani, am văzut cum această grupare criminală face mai multe promisiuni false. Așteptarea mea și așteptarea cetățenilor este ca membrii acestei grupări criminale să fie aduși în fața justiției și să li se întâmple ceea ce e scris în Codul Penal. Așteptarea cetățenilor este ca acești oameni să fie aduși în fața justiției”, a comentat Recean declarațiile guvernatoarei autonomiei.
Amintim că, miercuri dimineața, Evghenia Guțul a anunțat în cadrul unui briefing că a cerut autorităților ruse să deschidă conturi locuitorilor autonomiei. Potrivit ei, acolo vor fi transferate adaosuri la salarii și pensii, asigurate de „sponsori” pe care nu i-a numit.
Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!
Bașcana s-a întors pe 8 martie de la Soci. Revenirea ei a fost cu scandal, după ce funcționara de la Comrat a publicat o fotografie cu liderul rus și a fost criticată dur pentru acest fapt.