Un judecător din Italia a provocat indignare în Italia, după ce l-a achitat pe îngrijitorul unei școli de 66 de ani care a fost acuzat că a pipăit o elevă de 17 ani pe motiv că hărțuirea nu a durat destul. Ea a povestit că a urcat scara către clasă cu o prietenă, când a simțit că-i cad pantalonii, o mână îi atinge fesele și-i apucă lenjeria. „Dragă, știi că glumeam”, i-a spus bărbatul când ea s-a întors.
După incident, care s-a petrecut în aprilie 2022, eleva l-a raportat la poliție pe îngrijitor, Antonio Avola, în vârstă de 66 de ani.
El a recunoscut că a pipăit-o pe elevă fără consimțământ, dar a spus că a fost o glumă.
Un procuror din Roma a cerut o pedeapsă de 3,5 ani de închisoare, dar în săptămâna aceasta îngrijitorul a fost achitat de acuzațiile de agresiune sexuală. Potrivit judecătorilor, ceea ce s-a întâmplat „nu constituie infracțiune” pentru că a durat mai puțin de 10 secunde.
#10secondi, reacție pe rețelele de socializare
De la pronunțare, palpata breve – o bâjbâială scurtă – a devenit un trend pe Instagram și TikTok în Italia, împreună cu hashtag-ul #10secondi.
Italienii au postat videoclipuri cu ei privind camera de filmat în tăcere și atingându-și părțile intime timp de 10 secunde. Videoclipurile au scopul de a arăta cât de mult timp, de fapt, înseamnă 10 secunde.
Primul clip a fost postat de actorul Paolo Camilli, cunoscut pentru rolul din White Lotus, iar de atunci mii de oameni au urmat exemplul său.
View this post on Instagram
View this post on Instagram
View this post on Instagram

