Act de vandalism în parcul „Alunelul” din sectorul Buiucani al Capitalei. Un tânăr a fost surpins de camera de supraveghere în timp ce deteriorează ușa unei gherete din lemn. Imaginile au fost publicate pe Facebook de Pretura sectorului Buiucani, care condamnă acțiunile, și precizează că incidentul a fost înregistrat miercuri, 15 mai.
Responsabilii mai precizează că vor colabora cu oamenii legii pentru a identifica infractorul.
„ (…) Este inacceptabil ca un individ să distrugă și să deterioreze bunurile publice și investițiile făcute în sectorul Buiucani. Aceste acțiuni nu numai că aduc daune materiale, dar afectează și sentimentul de siguranță și comunitate al locuitorilor noștri. Pretura sectorului Buiucani condamnă ferm orice act de vandalism și va colabora strâns cu autoritățile de ordine publică pentru a identifica și aduce în fața justiției toate persoanele cu comportament antisocial, care disprețuiesc domeniul public. Pe această cale, reiterăm încă odată, că autoritatea publică municipală vă continua să investească în securitatea și conservarea parcurilor noastre, pentru a menține un mediu plăcut și sigur pentru toți locuitorii Chișinăului”, se arată în mesajul preturii.
