Un bărbat în vârstă de 48 de ani, șoferul unui automobil de model „BMW”, care nu a fost supus reviziei tehnice, a fost stopat pe strada Pan Halippa din municipiul Chișinău. Conform informațiilor, oamenii legii i-au explicat șoferului motivul stopării și au documentat contravenția.
„La un moment dat în discuție a intervenit pasagerul din automobil, care s-a prezentat ca fost funcționar public de rang înalt și a vorbit arogant cu oamenii legii, fiind indignat de acțiunile acestora, pretinzând că toate actele sunt în regulă. După ce s-a convins că, totuși, revizia tehnică este expirată și că nu are alte argumente, a efectuat un apel la numărul unic „112” invocând faptul că a fost stopat de polițiști și că oamenii legii pretind mijloace bănești”.
Ulterior, la fața locului s-a prezentat grupa operativă care a stabilit că informația nu corespunde declarațiilor pasagerului.
Mai mult, acesta a recunoscut că polițiștii nu au cerut mită și că a recurs la asemenea gest fiind indignat de faptul că automobilul în care se afla în calitate de pasager a fost stopat.
În context, Inspectoratul General al Poliției reiterează că absolut toți participanții în trafic sunt egali în fața legii, indiferent de statutul acestora sau funcția deținută.
„Poliția nu va tolera acțiunile persoanelor care vor admite derogări de la cadrul legal, care vor face imixtiune în activitatea polițiștilor, vor denigra imaginea instituției și vor duce în eroare autoritățile prin declarații nejustificate”, se mai arată în nota informativă a IGP.