Curs valutar
  • EUR
    20.1209
    0.3484%
  • USD
    17.2482
    0.6633%
  • RUB
    0.2071
    0.2414%
  • RON
    3.8323
    0.488%
  • UAH
    0.3856
    0.5446%

Toate știrile

25 august 2026

VIDEO SCANDAL la Florești! Se cere demisia președintelui raionului. Paniș: Eu nu mă simt vinovat

03 Feb. 2023, 11:13
 // Categoria: Actualitate // Autor:  Realitatea.md
03 Feb. 2023, 11:13 // Actualitate //  Realitatea.md

Fracțiunea PSRM din cadrul Consiliul Raional Florești cere demisia președintelui raionului. Aceștia susțin că Ștefan Paniș se află în litigiu de judecată cu Autoritatea Națională de Integritate, denigrând astfel interesele consiliului. Socialiștii au întocmit și un proiect de decizie, care urmează a fi supus votării la următoarea ședință, scrie tvn.md.

„Pornind de la cele expuse propunem președinților de fracțiuni din cadrul consiliului raional inițierea procedurii de retragere a încrederii și suspendarea din funcție a președintelui raionului Florești, Ștefan Paniș, pe perioada derulării procesului civil până la emiterea unor hotărâri definitive și irevocabile și transmiterea împuternicirilor de președinte a raionului unui vicepreședinte”, a declarat consilierul raional Nicolae Sîci.

Ceilalți consilierii raionali au dat de înțeles că nu vor susține proiectul de decizie propus de socialiști.

„Interpretarea deciziei cât și a judecății, cât și ANI, este una preliminară și nu are finalitate. Dacă reprezentanții Partidului Socialist așa de tare vor să repare tumorile prin diferite intervenții chirurgicale, eu chiar o să semnez unele decizii care țin de integritate condițional și vin cu ideea pentru membrii Partidului Socialist care azi au promovat acest proiect de decizie, totodată să substituie prin demisia președintele vostru, că tot el este într-un litigiu”, a declarat consilierul Sergiu Sochircă.

Președintele raionului spune că declarația socialiștilor este un joc politic și că oponenții lui se pregătesc de alegeri.

„Hotărârea aceea de judecată nu este definitivă și ce trebuie să mai spun eu, o să treacă toată procedura și o să vedem unde o să ajungem. Eu nu mă simt vinovat, v-am spus de zeci de ori. S-a început campania electorală, se gătesc de alegeri? Îmi pare foarte rău, îmi pare foarte rău de ceea ce se face. Altceva nu vreau să comentez nimic de ceea cei legat de declarația asta a lor care au făcut-o astăzi. Îi politic și îi murdar”, a adăugat președintele raionului, Ștefan Paniș.

Precizăm că Ştefan Paniş este învinuit că ar fi cumpărat aproximativ 200 de terenuri agricole, valoarea cărora ar varia între 1000 și 200 de mii de lei. Potrivit ANI a fost constatată diferenţă substanţială între averea dobândită şi veniturile obţinute de funcționarul public.

Realitatea Live

25 Aug. 2026, 11:18
 // Categoria: Slider // Autor:  Daniela Baranovschi
25 Aug. 2026, 11:18 // Slider //  Daniela Baranovschi

Prețul gazelor naturale pe piața europeană a ajuns la 68,19 euro/MWh în data de 25 august, după o creștere puternică în ultimele zile. Pentru comparație, la 14 august, cotația TTF era de 61,42 euro/MWh, iar în data de 24 august a ajuns la 68,32 euro/MWh.

Creșterea are loc într-un moment în care piața europeană se confruntă cu mai multe riscuri. Tensiunile din Orientul Mijlociu și incertitudinile legate de transporturile de energie prin Strâmtoarea Hormuz pun presiune pe prețuri. La acestea se adaugă riscul unor sancțiuni mai dure împotriva Iranului și eventuale probleme la infrastructura energetică din regiune, anunță Energocom.

Un alt motiv de îngrijorare este nivelul rezervelor de gaze. Depozitele europene sunt umplute în proporție de aproximativ 62%, în timp ce media pentru această perioadă este de circa 79%. Cu rezerve mai mici decât în mod normal, piața intră în sezonul rece cu o presiune mai mare asupra prețurilor.

Europa concurează în același timp cu Asia pentru gazul natural lichefiat. Livrările de GNL către Europa au crescut în ultimele zile, dar cererea din Asia rămâne ridicată. Și lucrările de mentenanță din Norvegia, precum și consumul mai mare de energie din Europa, pe fondul temperaturilor ridicate, influențează piața.

Prețurile pentru livrările din septembrie 2026 până în februarie 2027 se mențin, de asemenea, la un nivel ridicat, între aproximativ 66,7 și 68,3 euro/MWh.

Amintim că, în Republica Moldova, tariful pentru gazele naturale va crește de la 1 septembrie cu aproximativ 41%. Agenția Națională pentru Reglementare în Energetică a aprobat un tarif de 20,30 lei pentru un metru cub, inclusiv TVA, față de 14,42 lei în prezent.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!