Curs valutar
  • EUR
    20.1209
    0.3484%
  • USD
    17.2482
    0.6633%
  • RUB
    0.2071
    0.2414%
  • RON
    3.8323
    0.488%
  • UAH
    0.3856
    0.5446%

Toate știrile

25 august 2026

VIDEO „Ticălosul”! Lukașenko oferă Minskul pentru negocieri între Rusia și Ucraina. Va recunoaște Donețk și Lugansk?

24 Feb. 2022, 12:59
 // Categoria: În Lume // Autor:  Realitatea.md
24 Feb. 2022, 12:59 // În Lume //  Realitatea.md

Președintele belarus, Alexandr Lukașenko, deși a declarat că țara pe care o conduce nu se va implica în război, oferă Minskul drept teritoriu pentru negocieri între Rusia și Ucraina. La una din ședințele urgente convocate miercuri, 24 februarie curent, a făcut o serie de declarații pe acest subiect, dar în primul rând a dat de înțeles că autoritățile ucrainene, de fapt, cunoșteau despre escaladarea situației.

„Pentru a opri escaladarea, trebuie să vă așezați la masa de negocieri, dar Rusia nu se va așeza niciodată cu ei la masa de negocieri dacă nu sunteți mai întâi de acord asupra problemelor care vor fi discutate. Rusia le-a prescris pentru NATO și pentru America, precum și pentru Ucraina. Cinci sau șase întrebări. Sunt două sau trei întrebări pentru Ucraina. Prima este demilitarizarea Ucrainei, împiedicând Ucraina să adere la NATO și încheierea operațiunilor militare împotriva Donețk și Lugansk. Poate că vor apărea și alte întrebări”, a declarat Lukașenko.

Potrivit acestuia, conducerea Ministerului Apărării din Ucraina era la curent cu o posibilă operațiune militară. Ba mai mult, ar fi putut să o împiedice prin discuții cu autoritățile ruse.

„A fost greu să sune, ridică telefonul. Ticălosul!”, s-a adresat el către ministrul ucrainean al Apărării, Alexei Reznikov, spunând că anume Ucraina nu ar fi mișcat niciun deget pentru prevenirea escaladării conflictului cu Rusia.

Totodată, fiind de părere că trebuie căutate soluții pentru a preveni vărsarea de sânge și masacru, le-a spus jurnaliștilor locali că recunoașterea independenței Donețk și Lugansk din estul Ucrainei stă de ceva timp pe agendă și, „în viitorul apropiat, vom face ceea ce va fi bine pentru noi și pentru Rusia”.

În plus, Alexandr Lukașenko este convins că cetățenii Belarusului se află în siguranță, pentru că „un atac asupra noastră, va fi considerat un atac asupra Rusiei”. În același timp, însă, a fost închis parțial spațiul aerian.

Este de menționat că președintele ucrainean, Vladimir Zelenski, a anunțat despre întrerupere oricăror relații diplomatice cu Rusia, ceea ce înseamnă că deocamdată, cel puțin, nu vor avea loc anumite negocieri între Moscova și Kiev.

Realitatea Live

24 Aug. 2026, 21:40
 // Categoria: Slider // Autor:  Ana Panaguța
24 Aug. 2026, 21:40 // Slider //  Ana Panaguța

Premierul armean Nikol Pașinian a afirmat luni, 24 august, că țara sa ar putea trimite în curând cererea sa oficială de aderare la Uniunea Europeană, în contextul în care Erevanul încearcă să se apropie de occidentali și să se îndepărteze de Moscova, scrie hotnews.ro.

Rusia nu vede cu ochi buni ambițiile europene ale acestei foste republici sovietice din Caucaz, pe care îl consideră domeniul său de influență.

Moscova insistă ca Armenia să organizeze mai întâi un referendum asupra aderării sale la UE, incompatibilă cu menținerea sa în alianța lor economică comună, Uniunea economică eurasiatică.

Nikol Pașinian, care a făcut această declarație în fața Parlamentului, a răspuns luni că un referendum nu ar avea sens decât odată ce ar fi posibil „să se evalueze realismul” unei aderări la UE.

Pentru acest lucru, „Armenia trebuie mai întâi să-și depună candidatura la aderare la Uniunea Europeană”, a estimat el.

„Am putea declanșa acest proces într-un viitor apropiat, date fiind în special cererile urgente ale partenerilor noștri din Uniunea economică eurasiatică”, a adăugat Nikol Pașinian, fără a preciza vreo dată.

Președinții rus, belarus, kazah și kârgâz au cerut în luna mai ca Armenia să decidă prin referendum asupra aderării sale la UE sau a menținerii în uniunea lor regională.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!