Troleibuzele și microbuzele din Bălți devin adevărate curse cu obstacole la primele ore ale dimineții. Atunci când toți se grăbesc la școală și la serviciu, transportul public este arhiplin. Poliția aplică amenzi șoferilor, în timp ce oamenii se plâng că nu au altă soluție să ajungă la timp la destinație, scrie presa locală.
De cealaltă parte, unii călători se arată deranjați de faptul că vehiculele supraîncărcate sunt trase pe dreapta de către polițiști.
„Înțelegeți că autocarul este supra încărcat, este vorba de siguranța dumneavoastră. – Daaa, desigur, voi vă faceți griji pentru noi, Duceți-vă cu Dumnezeu. Duceți-vă cu Dumnezeu”.
Șoferii de rute spun că nu-și pot lăsa pasagerii în stații, de aceea supraîncarcă unitățile de transport.
„Transportul public este supraîncărcat în fiecare dimineață de pasageri. – Dar dacă este ora de vârf, sau nu cunoașteți ce-i asta? Lumea se grăbește la lucru, ap cum, să-i las la oprire?”
Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!
Între timp, angajații poliției documentează zilnic încălcările comise de către transportatori.
În municipiul Bălți circulă 38 de troleibuze pe 8 trasee. În oraș circulă mai multe microbuze și o linie de autobuz.

