Curs valutar
  • EUR
    19.9863
    0.2021%
  • USD
    17.0881
    -0.5676%
  • RUB
    0.2050
    1.3171%
  • RON
    3.8050
    0.0841%
  • UAH
    0.3831
    -0.3393%

Toate știrile

21 august 2026

VIDEO Un vulcan a erupt și în Indonezia, la doar o lună după un episod eruptiv mortal

15 Ian. 2024, 06:18
 // Categoria: În Lume // Autor:  Redacția Realitatea
15 Ian. 2024, 06:18 // În Lume //  Redacția Realitatea

Vulcanul Marapi din Indonezia a erupt, cenuşa expulzată ridicându-se la 1.300 de metri altitudine deasupra craterului, la şase săptămâni după un episod eruptiv mortal, conform agenţiei geologice a ţării.

Vulcanul din provincia Sumatra de Vest a erupt duminică de cel puţin două ori până la ora 03:37 GMT, a indicat agenţia, care a solicitat evacuarea populaţiei pe o rază de 4,5 kilometri de centrul erupţiei, existând riscul scurgerii lavei în râuri şi văi.

„În cazul în care va fi o ploaie de cenuşă, îndemnăm locuitorii să folosească măşti pentru a preveni bolile respiratorii”, a indicat agenţia.

În decembrie, cel puţin 20 de oameni şi-au pierdut viaţa după ce Marapi, unul dintre cei mai activi vulcani din Sumatra, a erupt şi a expulzat nori gri de cenuşă care au ajuns până la 3 kilometri altitudine.

Indonezia este situată pe „Cercul de Foc al Pacificului”, o regiune în care convergenţa plăcilor continentale provoacă o activitate vulcanică şi seismică semnificativă.

Cenuşa vulcanică expulzată în timpul erupţiei de duminică a acoperit casele din apropiere, vehiculele şi corturile destinate persoanelor evacuate, amenajate de agenţia locală pentru gestionarea dezastrelor, potrivit unor imagini Reuters. Mai mulţi locuitori s-au prezentat la unităţi de îngrijire medicală pentru controale la nivelul căilor respiratorii, iar autorităţile au distribuit măşti.

Realitatea Live

21 Aug. 2026, 20:00
 // Categoria: Slider // Autor:  Daniela Baranovschi
21 Aug. 2026, 20:00 // Slider //  Daniela Baranovschi

Ministerul Afacerilor Interne a dispus amenajarea unor locații de protecție și identificarea unor adăposturi în punctele de trecere a frontierei moldo-ucrainene, în contextul atacurilor cu drone de pe teritoriul Ucrainei. Măsurile preventive vin după ce, în ultimele două săptămâni, au fost raportate pătrunderi ale unor drone în spațiul aerian al Republicii Moldova și căderi de resturi.

Lucrările au început deja în mai multe puncte de trecere a frontierei considerate vulnerabile și vor fi extinse treptat, în funcție de evaluările operative și de nivelul riscurilor.

Potrivit MAI, măsurile au scopul de a proteja angajații Poliției de Frontieră, ai Serviciului Vamal și ai celorlalte instituții care activează în punctele de trecere, dar și cetățenii și transportatorii aflați în tranzit.

În punctele de frontieră vor fi amenajate locații pentru protecția personalului aflat în serviciu. Autoritățile vor identifica și spații din apropiere care pot fi folosite drept adăposturi în caz de urgență. Acestea urmează să fie extinse și fortificate ulterior.

MAI mai anunță că vor fi elaborate scheme pentru protejarea perimetrelor punctelor de trecere, inclusiv a zonelor în care se află călătorii. Vor fi pregătite și proceduri pentru evacuarea personalului și, dacă situația o va impune, pentru suspendarea activității în cazul unor situații excepționale.

Un set separat de măsuri vizează patrulele de pe frontiera verde. Acestea vor primi indicații privind modul de acțiune în cazul unor atacuri aeriene.

Autoritățile vor verifica și completa stocurile de echipamente și truse medicale individuale. Totodată, combustibilul din zonele considerate cu risc sporit va fi relocat preventiv.

MAI spune că va colabora cu Ministerul Apărării pentru identificarea unor soluții de detectare și avertizare timpurie în cazul unor eventuale atacuri asupra obiectivelor din apropierea frontierei.

Ministerul precizează că măsurile nu schimbă regimul de funcționare a punctelor de trecere a frontierei. Acestea continuă să activeze în regim normal.

MAI recomandă cetățenilor să urmărească informațiile din surse oficiale și să nu distribuie informații neverificate. În cazul în care sunt auzite zgomote specifice dronelor sau explozii, oamenii sunt îndemnați să se adăpostească într-un loc sigur, să evite ferestrele și să respecte indicațiile autorităților.

Dacă sunt găsite obiecte sau fragmente necunoscute, acestea nu trebuie atinse sau deplasate. Autoritățile recomandă raportarea imediată a acestora la Serviciul 112.

MAI anunță că va monitoriza în continuare situația din regiune și va adapta măsurile de protecție în funcție de evoluția riscurilor.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!