Republica Moldova aderă la Convenția privind transporturile internaționale feroviare. Așadar, în țara noastră vor fi aplicate standarde internaționale CIV privind transportul de călători și CIM – privind transportarea mărfurilor.
Un proiect de lege în acest sens a fost aprobat, în prima lectură, cu votul a 62 de deputați. Obiectivul Convenției este de a dezvolta și de a consolida colaborarea în domeniul transportului feroviar și de a asigura respectarea standardele internaționale.
Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!
Aderarea țării noastre la această convenție va avea drept rezultat sporirea capacității de concurență pe traseele în tranzit de mărfuri. Autoritățile estimează că, în Republica Moldova, volumul de mărfuri în tranzit s-ar putea majora anual cu 30%, ceea ce reprezintă circa 606,3 mii de tone.
OTIF a fost înființată în 1985. În prezent, aceasta are 50 de state membre din Europa, Africa de Nord și Orientul Mijlociu.
&
