Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a lansat un apel către țările din sudul lumii să intervină pentru a-l determina pe liderul rus Vladimir Putin să participe la negocieri privind războiul din Ucraina și să favorizeze astfel instaurarea păcii.
„Mi-am reafirmat disponibilitatea de a mă întâlni cu președintele rus în orice formă. Cu toate acestea, constatăm că Moscova încearcă din nou să tragă de timp.
Este important ca țările din sudul globului să trimită semnale relevante și să împingă Rusia spre pace”, a scris Zelenski pe X după întrevederea cu președintele sud-african Cyril Ramaphosa, potrivit digi24.ro.
Între timp, perspectiva unei întâlniri între Vladimir Putin și Volodimir Zelenski, anunțată de președintele american Donald Trump ca parte a eforturilor sale de a obține un acord de pace, pare să se îndepărteze.
Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!
Șeful diplomației ruse, Serghei Lavrov, l-a acuzat vineri pe Zelenski că blochează organizarea unei eventuale întrevederi cu Putin, la o zi după critici similare ale liderului ucrainean la adresa Moscovei.
Donald Trump, care a declarat că vrea să găsească rapid o soluție la conflictul declanșat de Rusia în 2022 și care a realizat o apropiere notabilă de Moscova în ultimele luni, a anunțat vineri că își acordă „două săptămâni” pentru a decide poziția sa în privința războiului din Ucraina.

