Curs valutar
  • EUR
    19.9863
    0%
  • USD
    17.0881
    0%
  • RUB
    0.2050
    0%
  • RON
    3.8050
    0%
  • UAH
    0.3831
    0%

Toate știrile

22 august 2026

Vremea luni, 11 mai 2026: Cer variabil în toată țara. Care vor fi temperaturile

11 Mai 2026, 06:30
 // Categoria: Meteo // Autor:  Realitatea.md
11 Mai 2026, 06:30 // Meteo //  Realitatea.md

După ploile și vremea instabilă din weekend, astăzi, 11 mai, meteorologii anunță cer variabil și temperaturi mai ridicate pe întreg teritoriul Republicii Moldova. Maximele vor ajunge până la +26 de grade în sudul țării, iar vântul va sufla slab până la moderat.

La Nord, temperaturile maxime vor ajunge până la +22 de grade, iar noaptea valorile termice vor coborî până la +6 grade. Cerul va fi variabil, iar vântul va sufla cu aproximativ 9 km/h.

În regiunile din Centru, termometrele vor indica până la +23 de grade pe timp de zi, iar noaptea se vor înregistra în jur de +7 grade.

În Sudul țării, vremea va fi cea mai caldă. Meteorologii prognozează până la +26 de grade în timpul zilei și minime de +10 grade pe timp de noapte.

În Capitală, maximele vor ajunge până la +24 de grade, iar noaptea temperaturile vor coborî până la +8 grade. Cerul va rămâne variabil pe parcursul zilei.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Realitatea Live

22 Aug. 2026, 15:31
 // Categoria: Societate // Autor:  Realitatea.md
22 Aug. 2026, 15:31 // Societate //  Realitatea.md

Două automobile au fost avariate în centrul Capitalei, în noaptea de vineri spre sâmbătă. Accidentul a avut loc în jurul orei 2:20.

Cristina Talpă, ofițeră de presă a Poliției Capitalei, a comunicat pentru Realitatea că impactul a avut loc pe bd. Ștefan cel Mare și Sfânt. Șoferul de 31 de ani al unui Fiat a tamponat un Ford. Urmare a impactului, vehiculul a fost proiectat într-o mașină de marcă Lincoln.

În urma accidentului, nicio persoană nu a fost traumatizată. Șoferul din Fiat a părăsit locului accidentului. Pe rețelele de socializare au apărut imagini cu mai multe persoane care vor să îl oprească, dar nu reușesc. Martorii afirmă că individul s-ar fi aflat în stare de ebrietate.

Cetățeanul a fost depistat de ofițerii Inspectoratului Național pentru Securitate Publică. Bărbatul a refuzat testarea alcoolscopică, iar oamenii legii l-au condus la spital, pentru efectuarea expertizelor necesare.

Poliția stabilește dacă există alte circumstanțe ale accidentului.