Timp de câteva zile, în Moldova vor avea loc evenimente dedicate Zilei Naționale a Lecturii, marcată pe 14 februarie. Printre momentele de referință ale ediției din acest an este lansarea celei de-a XIV-a ediții a Campaniei naționale de promovare a lecturii „Să citim împreună!”. Va fi lansat și proiectul național de promovare a lecturii „Cartea Deschisă”, ediția a III-a, transmite IPN.
Potrivit instituției, Ziua Națională a Lecturii, marcată al treilea an consecutiv în Moldova, reunește instituții guvernamentale, entități private, instituții de învățământ și culturale, pentru a crea o comunitate de cititori bine informați.
„Ministerul Culturii încurajează lectura să fie o parte constantă a rutinei, pe tot parcursul vieții. În centrul atenției: bibliotecile și oamenii scrisului, publicul. Ca două fire strâns împletite în agenda 2025 sunt Anul Mihai Eminescu (175 de ani de la naștere) și creația regretatului poet Grigore Vieru (90 de ani de la naștere)”, se menționează într-un comunicat de presă.
În memoria lui Grigore Vieru, sunt preconizate un eveniment muzical-poetic „Poetul și Muzica” și o expoziție dedicată aniversării a 90-ea de la nașterea poetului.
Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!
Programul activităților dedicate Zilei Naționale a Lecturii 2025 poate fi accesat pe pagina oficială a Ministerului Culturii.
