Proba interviului, în cadrul concursului pentru funcția de șef al Procuraturii Anticorupție urmează să fie ales marți, 10 iunie. Pentru fotoliul de procuror-șef anticorupție luptă Marcel Dumbravan, care exercită actualmente interimatul, și adjunctul său – Octavian Iachimovschi.
Comisia de preselecție urmează să evalueze competențele manageriale și profesionale, reputația și să stabilească dacă în privința candidaților nu există suspiciuni rezonabile privind comiterea actelor de corupție, transmite IPN. Cei doi funcționari vor răspunde la întrebări și vor prezenta conceptul de management și dezvoltare instituțională pe care îl propun.
Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!
Fosta șefă a PA, Veronica Dragalin, a demisionat pe 19 februarie 2025. Ulterior, ex-funcționara a acuzat mai mulți reprezentanți ai guvernării, inclusiv președinta și premierul, de presiuni. Declarațiile sale au fost calificate drept falsuri.
Atribuțiile sale au fost preluate, până la numirea unui nou procuror-șef anticorupție, de Marcel Dumbravan.