Curs valutar
  • EUR
    19.9863
    0%
  • USD
    17.0881
    0%
  • RUB
    0.2050
    0%
  • RON
    3.8050
    0%
  • UAH
    0.3831
    0%

Toate știrile

23 august 2026

Joe Biden spune că SUA, alături de aliaţii şi partenerii lor, vor răspunde decisiv dacă Rusia va invada Ucraina

06 Ian. 2022, 16:40
 // Categoria: În Lume // Autor:  Realitatea.md
06 Ian. 2022, 16:40 // În Lume //  Realitatea.md

Președintele american Joe Biden avertizează că vor acționa decisiv dacă Rusia va invada Ucraina. Anunțul vine în cadrul discuției sale telefonice de duminică, 2 ianuarie, cu omologul său ucrainean, Vladimir Zelenski.

Discuția vine la câteva zile după ce Biden a vorbit cu preşedintele rus Vladimir Putin și l-a avertizat din nou împotriva unei tentative de invazie a Ucrainei.

„I-am spus clar preşedintelui Putin că vom adopta sancţiuni dure şi ne vom spori prezenţa în Europa, la aliaţii noştri NATO”, a spus Joe Biden.

„Preşedintele Biden a precizat că Statele Unite, alături de aliaţii şi partenerii lor, vor răspunde decisiv dacă Rusia va invada, din nou, Ucraina”, a spus purtătoarea de cuvânt a Casei Albe, Jen Psaki, după discuția dintre Biden şi Zelenski.

Cei doi șefi de stat au discutat despre acţiuni comune pentru menţinerea securităţii regionale din Europa, pentru prevenirea escaladării tensiunilor. Cei doi lideri au programat o serie de întâlniri diplomatice pentru o mai bună abordare a problemelor.

La rândul său, Zelenski, a apreciat „sprijinul neclintit” din partea Statelor Unite pe fondul tensiunilor cu Rusia, după discuţia telefonică de duminică cu omologul său american.

„Am vorbit despre acţiunile comune ale Ucrainei, SUA şi ale partenerilor pentru a menţine pacea în Europa şi a evita agravarea situaţiei”, a mai scris preşedintele ucrainean pe Twitter, potrivit Agerpres.

Kievul şi aliaţii săi occidentali acuză Moscova că a mobilizat zeci de mii de militari la frontierele ţării în aşteptarea unei posibile invazii.

Statele Unite şi Rusia urmează să poarte discuţii despre Ucraina în perioada 10-11 ianuarie la Geneva. Conduse de secretarul de stat adjunct al SUA Wendy Sherman şi omologul său rus, Serghei Riabkov, acestea vor fi urmate, la 12 ianuarie, de o întâlnire Rusia- NATO, apoi la 13 ianuarie de o reuniune în cadrul OSCE.

Realitatea Live

23 Aug. 2026, 19:31
 // Categoria: Slider // Autor:  Ana Panaguța
23 Aug. 2026, 19:31 // Slider //  Ana Panaguța

Incendiile devastatoare care au pârjolit Europa în această vară au scos la iveală o nouă amenințare, potențial mortală: muniție neexplodată rămasă din Primul și Al Doilea Război Mondial, transmite antena3.ro.

În ultimele luni, incendiile au mistuit suprafețe uriașe din vestul Europei, în timp ce continentul s-a confruntat cu temperaturi caniculare și secetă, iar pompierii au avut de înfruntat și pericolul proiectilelor care explodează.
Astfel de explozii au fost raportate în Franța, Germania, Belgia și Olanda.

„Schimbările climatice fac acum munca de a scoate la suprafață și de a reactiva ceea ce înainte era stabil”, a declarat Sarah Njeri, specialistă în studii despre pace și conflicte la School of Oriental and African Studies din Londra.

Un incendiu izbucnit în apropierea orașului Bordeaux, din sud-vestul Franței, a scos la iveală un depozit despre care se crede că ar conține muniție din perioada celui de-Al Doilea Război Mondial. În provincia Liège, din estul Belgiei, guvernatorul local Hervé Jamar a declarat că serviciile de urgență își adaptează intervențiile pentru a ține cont de muniția îngropată în zona afectată de incendiu și că „au fost auzite câteva detonări sporadice” în ultimele zile.

Liège a fost afectată de un incendiu deosebit de puternic în zona High Fens, care se întinde peste graniță, în Germania.

Bătălia din Ardeni, una dintre cele mai sângeroase confruntări ale celui de-Al Doilea Război Mondial, s-a desfășurat în această regiune și în împrejurimile ei. La 16 decembrie 1944, forțele germane au lansat o ofensivă majoră împotriva trupelor aliate, obținând inițial succes, deoarece i-au surprins pe militarii americani. Însă ofensiva și-a pierdut avântul până la sfârșitul lunii, pe măsură ce întăririle aliate au sosit, iar resursele Germaniei s-au epuizat.

Seceta din Europa scoate la iveală și vehicule militare și arme din acea perioadă, pe măsură ce râurile secate dezvăluie nave de război germane, o motocicletă Wehrmacht și o bombă.

Christina Greene, cercetătoare la Universitatea din Arizona, a spus că „moștenirea războiului continuă să iasă la suprafață” din cauza schimbărilor climatice.

„Retrăim moștenirea războiului și a conflictelor într-un mod cu care, în anumite locuri, nu a mai trebuit să ne confruntăm de mult timp”, a declarat Greene.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!