Curs valutar
  • EUR
    19.9863
    0%
  • USD
    17.0881
    0%
  • RUB
    0.2050
    0%
  • RON
    3.8050
    0%
  • UAH
    0.3831
    0%

Toate știrile

22 august 2026

BANI.MD | Coridor verde pentru avioanele din Moldova. Spînu: Am discutat posibilitatea de a deschide spațiul aerian

18 Mart. 2022, 10:53
 // Categoria: Actualitate // Autor:  Victoria Laur
18 Mart. 2022, 10:53 // Actualitate //  Victoria Laur

Spațiul aerian ar Republicii Moldova ar putea fi redeschis săptămâna viitoare. Autoritățile intenționează să creeze un coridor pentru avioane, astfel încât acestea să zboare spre Iași, apoi să ia direcția către destinațiile finale. 

Declarațiile au fost făcute de vicepremierul Andrei Spînu în studioul emisiunii „Cutia Neagră” de la TV8. Potrivit bani.md, oficialul a menționat că subiectul a fost discutat la Comisia Pentru Situații Excepționale, iar experții în securitate analizează opțiunea.

„Am discutat la ședința Comisiei Situații Excepționale despre posibilitatea deschiderii spațiului de la aeroport cu ieșire pe un anumit spațiu spre România. Experții în securitate analizează această opțiune. Probabil, la începutul săptămânii viitoare se va lua decizia pentru deschiderea spațiului aerian pe acea porțiune. Asta înseamnă că toate zborurile vor intra și ieși din țară doar pe această porțiune”, a precizat Spînu.

Precizăm că după invazia Rusiei în Ucraina pe 24 februarie, autoritățile din Republica Moldova au închis spațiul aerian. Responsabilii afirmau că decizia este luată din motive de securitate, iar Autoritatea Aeronautică Civilă a permis mai multe zboruri umanitare, de transportare a refugiaților și delegațiilor oficiale, de repatriere, transportare a poștei și decolarea avioanelor-ambulanță.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Realitatea Live

22 Aug. 2026, 13:25
 // Categoria: Slider // Autor:  Realitatea.md
22 Aug. 2026, 13:25 // Slider //  Realitatea.md

Robert Cerari a fost ales baron al romilor din Republica Moldova. Congresul romilor s-a reunit pentru a-i acorda titlul, după moartea lui Artur Cerari.

Artur Cerari s-a stins din viață la începutul lunii iulie 2026, la vârsta de 65 de ani, după aproape trei decenii în care a fost baron al romilor din Soroca și una dintre cele mai influente personalități ale comunității rome din Republica Moldova.

Artur Cerari devenise lider al comunității rome în 1998, după moartea tatălui său, Mircea Cerari.

Rolul de baron al romilor nu reprezintă o funcție publică și nu este prevăzut de legislația Republicii Moldova. Este un titlu tradițional, bazat pe respectul și autoritatea de care se bucură o persoană în cadrul comunității. Nu există o regulă unică privind succesiunea. În unele comunități, conducerea este transmisă în cadrul aceleiași familii, iar în altele noul lider este ales prin consensul reprezentanților și al persoanelor influente, în funcție de experiență, reputație și capacitatea de a reprezenta interesele romilor.