Curs valutar
  • EUR
    20.1209
    0.3484%
  • USD
    17.2482
    0.6633%
  • RUB
    0.2071
    0.2414%
  • RON
    3.8323
    0.488%
  • UAH
    0.3856
    0.5446%

Toate știrile

25 august 2026

Dosarul crimei teribile de la Hiliuți: Un co-participant – condamnat la 17 ani de închisoare

31 Mart. 2022, 16:51
 // Categoria: Societate // Autor:  Realitatea.md
31 Mart. 2022, 16:51 // Societate //  Realitatea.md

Unul dintre co-participanții omorului de la Hiliuți, care s-a soldat cu decesul a doi tineri, a fost condamnat la închisoare, pe un termen de 17 ani, cu executarea pedepsei în penitenciar de tip închis. Totodată, conform informațiilor, cauza penală vizată supra, la 08 februarie 2022, a fost remisă într-un termen în instanța de judecată de către procurorii din cadrul Procuraturii Fălești.

„Ținând cont de faptul că, unul dintre inculpați a recunoscut vina integral în săvârșirea infracțiunii incriminate, cauza penală în privința acestuia a fost disjunsă într-o procedură separată și judecata s-a realizat conform unei proceduri simplificate, pe baza probelor administrate în faza de urmărire penală. În aceste condiții, conform normelor legale, inculpatul vizat a beneficiat de o reducerea cu o treime a limitelor de pedeapsă prevăzute de lege în cazul pedepsei cu închisoare”, se arată în nota informativă a PG.

Responsabilii mai spun că, la pronunțarea sentinței, instanța de judecată a decis de a încasa din contul inculpatului în beneficiul succesorilor celor două victime, a sumei de 100 000 lei în privința unuia și respectiv 200 000 lei referitor la altă victimă, cu titlu de compensare a prejudiciului moral cauzat în rezultatul săvârșirii infracțiunii.

„În partea ce se referă la ceilalți inculpați, care au calitatea de co-autori la săvârșirea infracțiunilor incriminate, examinarea cauzei penale în instanța de judecată continuu. Sentința nu este definitivă și poate fi atacată la Curtea de Apel Bălți, în termen de 15 zile”.

Amintim că, la începutul lunii noiembrie, doi tineri din Bălți au fost omorâți cu sânge rece într-o pădure din satul Hiliuți, raionul Fălești. Motivul crimei au fost 3000 de euro, bani câștigați fraudulos în jocurile de cărți. Criminalii i-au ademenit să mai joace odată, știind că aceștia trișează, s-au întâlnit și i-au ucis. A doua zi, polițiștii au reținut patru persoane, iar mai târziu încă doi atacatori. Aceștia au vârste cuprinse între 20 și 26 de ani.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Realitatea Live

25 Aug. 2026, 15:04
 // Categoria: Societate // Autor:  Cătălina Boico
25 Aug. 2026, 15:04 // Societate //  Cătălina Boico

Un cuplu care traversa strada pe trecerea de pietoni împreună cu copilul său aflat în cărucior a fost la un pas de a fi tamponat de o mașină. Incidentul a fost surprins de camera de bord unui automobil, iar imaginile video au fost publicate pe rețelele de socializare.

Ulterior, Poliția s-a autosesizat pe acest caz și a identificat șoferul. Totul s-a întâmplat vineri, 21 august 2026, pe strada Uzinelor din sectorul Ciocana al Capitalei.

Conducătorul auto s-a dovedit a fi o persoană în vârstă de 47 de ani, care conducea un automobil de model Skoda. Aceasta a fost sancționat pentru crearea unei situații de accident.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Autoritățile îndeamnă cetățenii să sesizeze Poliția cu privire la încălcările surprinse în trafic, deoarece fiecare sesizare contribuie la siguranța tuturor.