Curs valutar
  • EUR
    19.9714
    -0.0025%
  • USD
    17.2301
    -0.314%
  • RUB
    0.2025
    -1.4815%
  • RON
    3.8104
    0.0262%
  • UAH
    0.3852
    -0.3115%

Toate știrile

18 august 2026

Topul celor mai folosite parole în 2022. Majoritatea pot fi sparte într-o secundă

16 Nov. 2022, 18:32
 // Categoria: Sci-tech // Autor:  Realitatea.md
16 Nov. 2022, 18:32 // Sci-tech //  Realitatea.md

Cea mai folosită parolă la nivel mondial rămâne şi anul acesta cuvântul „parolă”, menţinându-se în top şi şirurile de cifre în ordine crescătoare sau înşiruirea de la stânga la dreapta a primelor litere de pe tastatură, arată un studiu realizat de compania de securitate cibernetică NordPass.

83% dintre parolele aflate în top 200 pot fi sparte de un hacker în mai puţin de o secundă, mai arată studiul.

Şi anul acesta, cea mai folosită parolă la nivel internaţional rămâne cuvântul: „parolă”, pe locurile doi şi trei situându-se: „123456” şi „123456789”. În fruntea topului mai apar „qwerty” sau repetări ale aceleiaşi cifre, de exemplu: „111111”.

Printre cele mai utilizate parole mai găsim: „internet”, „computer” sau „secret”.

NordPass a analizat date din 30 de ţări pentru realizarea topului şi a observat şi alte tendinţe. „Tinder”, de exemplu, este parola a 36.384 de utilizatori, iar „Oscar” a 62.983 de utilizatori. Populare rămân şi numele de filme şi seriale.

Astfel, parola: „Batman” este folosită de 2.562.776 de utilizatori, „Euphoria” de 53.993, iar „Encanto” de 10.808.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Realitatea Live

18 Aug. 2026, 22:44
 // Categoria: Slider // Autor:  Ana Panaguța
18 Aug. 2026, 22:44 // Slider //  Ana Panaguța

Primarul municipiului Chișinău, Ion Ceban, a publicat în seara zilei de 18 august o fotografie de pe patul de spital, după ce a trecut printr-o intervenție chirurgicală care a durat aproape șapte ore. Edilul a anunțat că, în prezent, starea sa este bună.

„După o intervenție chirurgicală de aproape 7 ore, vă comunic că, la această etapă, totul este bine”, a transmis Ceban într-o postare pe rețelele sociale.

Primarul le-a mulțumit medicilor care au efectuat intervenția, dar și tuturor celor care i-au transmis mesaje și gânduri bune în această perioadă.

Ceban a încheiat mesajul cu o urare de sănătate pentru toți, indiferent de opiniile pe care le au.

Anterior, primarul Capitalei anunțase că este internat într-o instituție medicală din Chișinău și că este monitorizat de medici. Acesta precizase că, după revenirea în țară, a fost internat inițial într-un spital municipal, iar ulterior a fost transferat, la recomandarea medicilor, într-o altă instituție medicală.

În perioada în care s-a aflat internat, Ion Ceban a susținut că și-a continuat activitatea de la distanță, participând la ședințe și menținând legătura cu colegii din cadrul municipalității.

Primarul Capitalei, Ion Ceban, anunță că va fi supus unei intervenții chirurgicale: Mă întorc de urgență în țară

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!