Meteorologii români au emis Cod galben de furtuni. Se prevăd averse cu descărcări electrice, grindină, dar și vijelii. Avertizarea este valabilă de pe 17 august, ora 23:00, până pe 18 august, ora 21:00.
În unele regiuni, viteza vântului va ajunge la 70 km/h. Urmare a fenomenelor, temperaturile vor scădea cu aproximativ 10 – 12 grade Celsius.
„Vor fi intensificări ale vântului în această noapte (luni / marți) în regiunile vestice, iar marți (18 august) în majoritatea regiunilor, cu viteze la rafală de 40…50 km/h și local de peste 60…70 km/h, îndeosebi la munte.
Vor fi perioade cu instabilitate atmosferică la noapte în Banat, Crișana, Maramureș, iar mâine mai ales în Munții Apuseni, nordul Carpaților Orientali și pe arii restrânse în Transilvania și Moldova.(…) Marți în vestul, centrul și nordul țării vremea se va răci accentuat, temperaturile maxime vor scădea în general cu 10…12 grade și vor fi cuprinse între 20 și 28 de grade”, anunță meteorologii români.

Și Republica Moldova, conform meteorologilor, se vor înregistra ploi în anumite regiuni, marți și miercuri. Radarele meteo internaționale însă arată că temperaturile caniculare vor reveni în câteva zile și se vor menține până aproape de sfârșitul lunii august.