Curs valutar
  • EUR
    19.9714
    -0.0025%
  • USD
    17.2301
    -0.314%
  • RUB
    0.2025
    -1.4815%
  • RON
    3.8104
    0.0262%
  • UAH
    0.3852
    -0.3115%

Toate știrile

18 august 2026

Autoritățile anunță tender! Moldova are nevoie de o nouă centrală modernă de cogenerare de înaltă eficiență

24 Nov. 2022, 12:11
 // Categoria: Economie // Autor:  Realitatea.md
24 Nov. 2022, 12:11 // Economie //  Realitatea.md

„Moldova are nevoie de o nouă centrală modernă de cogenerare de înaltă eficiență, iar în acest sens, căutăm companii interesate de a elabora Studiul de fezabilitate pentru instalații noi de înaltă eficiență de producere a energiei termice și electrice pentru Termoelectrica S.A”, anunță Secretarul de stat, Constantin Borosan.

Potrivit lui, în cadrul studiului urmează să fie examinate diferite tehnologii moderne, soluții de combustibili, tehnologii complementare.

Totodată, vor fi elaborate modele energetice, tehnice, economice și financiare – pentru a fi identificată soluția optimă și strategia de investiții, propuse spre implementare.

„Construirea unei noi centrale de cogenerare de înaltă eficiență, care să înlocuiască instalațiile existente, va juca un rol important în asigurarea securității energetice a țării și în dezvoltarea sistemului energetic național. De asemenea, va contribui la dezvoltarea sistemului de termoficare din mun. Chișinău și asigurarea eficientă și fiabilă cu energie termică a consumatorilor”, mai spune Borosan.

Republica Moldova se confruntă cu o criză energetică fără precedent urmare a sistării livrărilor de către centrala de la Cuciurgan. Respectiv, Chișinăul s-a reorientat pe piața din România și cumpărără energie electrică de la OMV Petrom – 50 MW/h și 35 MW de la Nuclearelectrica la un preț de 90 euro MW. Restul energiei electrice e cumpărată de pe bursa românească OPCOM la prețuri care ajung și la 380 euro pentru MW/h.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Realitatea Live

18 Aug. 2026, 22:39
 // Categoria: Slider // Autor:  Ana Panaguța
18 Aug. 2026, 22:39 // Slider //  Ana Panaguța

Un tribunal ungar a decis marţi, 18 august, plasarea în arest preventiv a şoferului autocarului implicat duminică într-un grav accident, soldat cu 12 morţi şi alte câteva zeci de răniţi, pe autostrada M3 în estul Ungariei, transmit știrileprotv.ro.

Tribunalul districtual din Miskolc a declarat marţi că a dispus plasarea şoferului în arest pentru 30 de zile.

Şoferul este bănuit că a adormit în timp ce conducea autocarul ce transporta 57 de persoane care se întorceau în Polonia dintr-un pelerinaj religios în sud-vestul Bosniei. În tragedie, produsă duminică în jurul orei locale 01:00 în apropierea oraşului ungar Mezokeresztes, 12 persoane au decedat, trei au suferit răni care le pun viaţa în pericol şi alte 20 au fost grav rănite.

Poliţia l-a plasat în arest pe şofer şi l-a interogat sub suspiciunea de a cauzare din neglijenţă a unui accident rutier soldat cu victime multiple.

„Potrivit anchetei preliminare, şoferul era incapabil să opereze în siguranţă vehiculul. El a adormit din cauza oboselii.”, au declarat procurorii într-un comunicat.

Conform legislaţiei ungare, un suspect poate fi ţinut în arest cel mult 72 de ore fără ordin judecătoresc, astfel că procurorii au cerut plasarea şoferului în arest preventiv de teamă ca acesta să nu fugă ori să influenţeze desfăşurarea investigaţiei.

Amintim că, un autocarul înmatriculat în Polonia, cu 59 de persoane la bord, s-a răsturnat duminică dimineață, 16 august, pe autostrada M3 din Ungaria. Cel puțin 12 oameni și-au pierdut viața.

Tragedie în Ungaria: 12 oameni au murit după ce un autocar s-a răsturnat pe autostradă

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!