Curs valutar
  • EUR
    20.1209
    0.3484%
  • USD
    17.2482
    0.6633%
  • RUB
    0.2071
    0.2414%
  • RON
    3.8323
    0.488%
  • UAH
    0.3856
    0.5446%

Toate știrile

25 august 2026

Bugetul, aprobat la câteva ore după publicare. Gavrilița recunoaște că repetă ”practicile vicioase ale altor Guverne”

07 Dec. 2022, 16:07
 // Categoria: Actualitate // Autor:  Realitatea.md
07 Dec. 2022, 16:07 // Actualitate //  Realitatea.md

Guvernul a aprobat proiectul Legii Bugetului de stat pentru anul 2023. Documentul prevede venituri de 64,9 miliarde de lei și cheltuieli de 83,2 de miliarde de lei. Deficitul bugetar anul viitor va fi de peste 18,3 miliarde de lei sau 6% din PIB.

Avizarea documentului a provocat tensiuni în timpul ședinței de Guvern, deoarece documentul a fost făcut public cu doar trei ore înainte de ședința cabinetului de miniștri.

Bașcanul Găgăuziei, Irina Vlah, a cerut ca examinarea documentului să fie amânată, pentru ca membrii cabinetului de miniștri să aibă suficient timp pentru a-l examina.

”Noi, membrii Guvernului, am primit documentul abia la ora 13:00 și eu sunt sigură că nimeni din colegi nu a reușit să-l examineze. Potrivit Legii, este nevoie de 15 zile pentru consultații și pentru examinarea proiectului”, a declarat bașcanul.

Premierul Natalia Gavrilița a recunoscut că actualul cabinet de miniștri repetă practicile vicioase ale guvernelor precedente și i-a sugerat Irinei Vlah să propună rectificările după ce documentul va fi aprobat.

”Nu aș fi vrut să repet practicile vicioase ale guvernelor precedente, dar am negociat până în ultimul moment cu FMI ca să obținem fonduri adiționale pentru creșteri de salarii și aceasta a influențat capacitatea de a veni cu un document final. Dar documentele anterioare se află în discuții din septembrie”, a răspuns Gavrilița.

În replică, bașcanul i-a amintit premierului că o situație similară a fost în 2021, atunci când a fost aprobat Bugetul pentru 2022.

”Atunci Guvernul nu a acceptat inițiativele mele și nici Parlamentul nu le-a examinat”, a mai adăugat bașcanul.

 

Realitatea Live

25 Aug. 2026, 16:54
 // Categoria: Societate // Autor:  Cătălina Boico
25 Aug. 2026, 16:54 // Societate //  Cătălina Boico

Tariful pentru transportul public din municipiul Orhei s-ar putea dubla, de la 3 la 6 lei. Proiectul a fost lansat în consultări publice de Întreprinderea municipală „Orhei Transport”, care motivează ajustarea prin pierderile înregistrate de întreprindere și prin creșterea costurilor de operare, transmite IPN.

Potrivit Consiliului Municipal Orhei, noul tarif ar urma să fie aplicat pe rutele locale. În același timp, pentru copiii cu vîrste de până la 7 ani, călătoria va fi gratuită, iar pentru cei între 7 și 10 ani se va păstra facilitatea de 50% din tariful integral, ceea ce ar însemna 3 lei pentru o călătorie. În prezent, tariful achitat de pasageri este de 3 lei pentru o călătorie, fiind stabilit în martie 2024.

În primele șapte luni ale anului, „Orhei Transport” a transportat peste 1,9 milioane de pasageri. În această perioadă, potrivit sursei citate, întreprinderea a acumulat venituri de aproape 8,1 milioane de lei la cheltuieli de peste 11,5 milioane de lei, rezultând pierderi de aproximativ 3,4 milioane de lei. Costul calculat al unei călătorii a ajuns astfel la 5,94 lei.

Cea mai mare parte a cheltuielilor, peste 6,3 milioane de lei, a fost destinată salariilor, impozitelor și contribuțiilor. Peste 2,6 milioane de lei au fost cheltuieli de combustibil, circa 921 de mii de lei – pentru piese de schimb, iar aproximativ 525 de mii de lei – pentru servicii de reparație. Întreprinderea susține că uzura parcului auto determină intervenții tehnice tot mai frecvente și mai costisitoare.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Autoritățile municipale menționează că propunerile și obiecțiile pot fi prezentate până pe 14 septembrie, după care proiectul urmează să parcurgă procedura de examinare și aprobare.