Consiliul Suprem de Securitate (CSS) are un nou membru, după ce șefa statului a semnat un decret de modificare a unui alt decret din 25 octombrie 2021, prin care, la acea perioadă l-a inclus în cadrul CSS pe fostul ministru al Economiei, Sergiu Gaibu.
Potrivit noului decret, în locul lui Gaibu, în cadrul CSS a fost numit noul ministru al Economiei, Dumitru Alaiba.
Amintim că, Dumitru Alaiba a fost numit în funcția de ministru al Economiei la 16 noiembrie, după demisia lui Sergiu Gaibu, în cadrul ședinței Guvernului.
Locul lui va fi ocupat de următorul candidat pe lista PAS, care este Mihai Leahu, dacă nu refuză mandatul. Viitorul deputat PAS este originar din raionul Dondușeni, are 62 de ani și este profesor de meserie.
Precizăm că, la 16 decembrie, Alaiba a depus cerere de demisie din funcția de deputat, după ce a fost numit în funcția de ministru al Economiei.
Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

