Curs valutar
  • EUR
    19.9863
    0%
  • USD
    17.0881
    0%
  • RUB
    0.2050
    0%
  • RON
    3.8050
    0%
  • UAH
    0.3831
    0%

Toate știrile

23 august 2026

VIDEO Greta Thunberg a fost reținută de poliție. Care este motivul

17 Ian. 2023, 20:30
 // Categoria: În Lume // Autor:  Ursu Ana
17 Ian. 2023, 20:30 // În Lume //  Ursu Ana

Celebra activistă de mediu Greta Thunberg a fost reținută marți de poliția germană în timp ce protesta împotriva unei exploatări miniere, transmite Reuters. 0 seconds of 31 secondsVolume 90% , scrie digi24.ro.

Suedeza Greta Thunberg se numără printre activiştii de mediu reţinuţi marţi în timpul unui protest împotriva demolării cătunului Luetzerath din Germania, care să permită extinderea unei mine de cărbune, a anunţat poliţia germană. Greta a fost reţinută în timp ce protesta la mina de suprafaţă Garzweiler 2, la circa 9 kilometri de Luetzerath. Ea s-a alăturat vineri acestui protest. Un martor a declarat agenţiei Reuters că marţi a văzut-o stând singură într-o dubă mare a poliţiei germane.

Aproximativ 15.000 de manifestanți, potrivit poliției – 35.000 potrivit organizatorilor -, printre care și activista suedeză Greta Thunberg, au protestat împotriva extinderii unei cariere de lignit de suprafață care duce la distrugerea cătunului Lützerath, în bazinul Rinului, între Düsseldorf și Köln, susținând militanții care au ocupat locul și pe care poliția s-a angajat să îi îmărăștie încă de miercuri. Colectivul Lützerath lebt! a raportat sâmbătă că zeci de activiști au fost răniți, unii grav, de mușcături de câine și tunuri cu apă.

De asemenea, autoritățile germane au transmis că cel puțin 70 de ofițeri de poliție au fost răniți în confruntările cu protestatarii.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Realitatea Live

23 Aug. 2026, 15:54
 // Categoria: Slider // Autor:  Ana Panaguța
23 Aug. 2026, 15:54 // Slider //  Ana Panaguța

Liderul de la Kremlin, Vladimir Putin, a calificat drept „exotice” și inacceptabile unele dintre propunerile Ucrainei privind soluționarea pașnică a războiului. În același timp, președintele rus a avertizat Kievul că atacurile asupra obiectivelor de pe teritoriul Rusiei vor atrage noi acțiuni de răspuns din partea Moscovei, relatează Ukrainska Pravda.

Declarațiile au fost făcute într-un interviu acordat propagandistului rus Pavel Zarubin și preluate de agenția de stat RIA Novosti.

Putin a susținut că autoritățile de la Kiev încearcă să evite o „evoluție catastrofală” a situației, însă unele dintre propunerile transmise Moscovei ar fi inacceptabile pentru Rusia.

„Propunerile care ne sunt transmise au uneori un caracter exotic și sunt inacceptabile. Suntem întotdeauna pregătiți pentru dialog privind pacea, dar numai pe baza realităților care se conturează pe teren”, a declarat Putin.

Liderul rus nu a precizat la ce propuneri se referă, afirmând că acestea reprezintă o „sondare a terenului” în privința unor eventuale acorduri. Potrivit lui, unele dintre idei au mai fost discutate anterior, însă acum sunt prezentate într-un context diferit.

Putin a mai spus că este prea devreme pentru a discuta despre elementele care ar putea sta la baza unui eventual acord de pace.

În aceeași intervenție, președintele rus a acuzat Ucraina că a „deschis cutia Pandorei” prin atacurile asupra obiectivelor civile și a infrastructurii de pe teritoriul Rusiei.

„Vreți să ne perturbați logistica? (…) Ei bine, acțiunile de răspuns nu vor întârzia. Veți primi un răspuns”, a amenințat Putin, susținând că acțiunile armatei ruse sunt „mult mai sensibile și mult mai distructive”.

Declarațiile vin în contextul intensificării atacurilor reciproce dintre Rusia și Ucraina, în timp ce discuțiile privind eventuale soluții pentru încheierea războiului continuă.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!