Curs valutar
  • EUR
    19.9367
    -0.1741%
  • USD
    17.2224
    -0.0447%
  • RUB
    0.2026
    0.0494%
  • RON
    3.8020
    -0.2209%
  • UAH
    0.3845
    -0.1821%

Toate știrile

19 august 2026

Începem săptămâna cu ploi slabe. De când se încălzeşte vremea?

03 Apr. 2023, 08:34
 // Categoria: Actualitate // Autor:  Redacția Realitatea
03 Apr. 2023, 08:34 // Actualitate //  Redacția Realitatea
Potrivit Serviciului Hidrometeorolgic de Stat astăzi vor cădea ploi slabe pe întreg teritoriul țării. Maximele vor oscila între +5 și +15 grade Celsius, iar pe timp de noapte vor fi între +4 și +9 grade. 

La Briceni, Soroca și Edineț meteorologii anunță +5 grade, iar la Ungheni, Călărași, Orhei ziua vor fi +9 grade Celsius.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

La Chișinău ziua vor fi de +11 grade Celsius, iar la noaptea vor fi +7 grade. Iar, în sudul țării, la Cahul, Comrat și Ceadîr-Lunga, meteorologii anunță +15 grade ziua, iar noaptea +9 grade Celsius.

În următoarele zile, vremea se menține la fel.

Realitatea Live

18 Aug. 2026, 22:44
 // Categoria: Slider // Autor:  Ana Panaguța
18 Aug. 2026, 22:44 // Slider //  Ana Panaguța

Primarul municipiului Chișinău, Ion Ceban, a publicat în seara zilei de 18 august o fotografie de pe patul de spital, după ce a trecut printr-o intervenție chirurgicală care a durat aproape șapte ore. Edilul a anunțat că, în prezent, starea sa este bună.

„După o intervenție chirurgicală de aproape 7 ore, vă comunic că, la această etapă, totul este bine”, a transmis Ceban într-o postare pe rețelele sociale.

Primarul le-a mulțumit medicilor care au efectuat intervenția, dar și tuturor celor care i-au transmis mesaje și gânduri bune în această perioadă.

Ceban a încheiat mesajul cu o urare de sănătate pentru toți, indiferent de opiniile pe care le au.

Anterior, primarul Capitalei anunțase că este internat într-o instituție medicală din Chișinău și că este monitorizat de medici. Acesta precizase că, după revenirea în țară, a fost internat inițial într-un spital municipal, iar ulterior a fost transferat, la recomandarea medicilor, într-o altă instituție medicală.

În perioada în care s-a aflat internat, Ion Ceban a susținut că și-a continuat activitatea de la distanță, participând la ședințe și menținând legătura cu colegii din cadrul municipalității.

Primarul Capitalei, Ion Ceban, anunță că va fi supus unei intervenții chirurgicale: Mă întorc de urgență în țară

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!