Rezultatele auditului datoriei Moldovagaz față de Gazprom se amână, iar una din cauze este faptul că statul încă nu a achitat suma convenită cu companiile din Norvegia și Marea Britanie. Declarația a fost făcută de către ministrul Energiei Victor Parlicov, la postul public de radio.
”Echipa muncește, dar noi am avut o dificultate procedurală internă cu achitarea. Banii s-au alocat în anul bugetar precedent până s-a semnat, până s-a epuizat exercițiu bugetar din anul trecut. Probabil va fi nevoie de o nouă hotărâre de guvern ca să achităm acești bani. Pot să vă spun că aceste companii n-au fost plătite”, a declarat Victor Parlicov.
Totuși Victor Parlicov crede că un termen preventiv ar fi luna mai.
„ Nu avem dreptul moral să-i grăbim, să insistăm ca ei să finalizeze acest exercițiu mai repede din moment ce noi nu ne-am onorat obligația financiară parțial măcar. Noi am fixat niște termeni, dar nu vrem să-i presăm. Ei ar putea finaliza acest audit către luna mai” a precizat Victor Parlicov.

