Curs valutar
  • EUR
    19.9459
    0.0461%
  • USD
    17.1851
    -0.217%
  • RUB
    0.2023
    -0.1483%
  • RON
    3.8018
    -0.0053%
  • UAH
    0.3844
    -0.026%

Toate știrile

20 august 2026

DOC Ruslan Popov, fostul procuror cercetat penal, a susținut examenul pentru a deveni judecător

19 Apr. 2023, 19:51
 // Categoria: Societate // Autor:  Elena Putregai
19 Apr. 2023, 19:51 // Societate //  Elena Putregai

Fostul procuror general adjunct, Ruslan Popov, cercetat penal pentru îmbogățire ilicită şi fals în declarații publice, a susținut examenele de la Institutul Național de Justiție (INJ), pentru a putea candida la funcția de judecător în temeiul vechimii în muncă, scrie NM.md.

Ruslan Popov a obținut nota medie 8.54 la proba orală în materie de drept penal şi drept procesual penal (inclusiv aspecte de drept contravențional), drept civil și drept procesual civil, drept administrativ, drepturile omului.

Rezultatele probei orale ale candidaților la funcția de judecător în temeiul vechimii în muncă au fost publicate de INJ miercuri, 19 aprilie 2023.

Examenul pentru candidații la funcția de judecător sau de procuror în temeiul vechimii în muncă este susținut în două probe:

– proba scrisă, care se desfășoară electronic în două etape. Prima etapă constă în susținerea unui test psihologic eliminatoriu. Etapa a doua a probei scrise constă în întocmirea a câte două acte procedurale în baza unor cauze concrete.

– probă orală: în materie de drept penal şi drept procesual penal (inclusiv aspecte de drept contravențional), drept civil și drept procesual civil, drept administrativ, drepturile omului – pentru persoanele care candidează la funcția de judecător; în materie de drept penal şi drept procesual penal (inclusiv aspecte de drept contravențional), drepturile omului – pentru persoanele care candidează la funcţia de procuror.

Aprobarea rezultatelor finale ale examenului pentru persoanele care candidează la funcția de judecător sau de procuror în temeiul vechimii în muncă (proba scrisă și proba orală) se efectuează după examinarea tuturor contestațiilor, potrivit Regulamentului INJ.

Amintim că fostul adjunct al procurorului general suspendat, Ruslan Popov, a fost demis de la Procuratură pe 28 martie 2022. Popov este acuzat în două dosare penale: îmbogățire ilicită și fals în declarația de avere. Primul dosar a fost deschis în toamna lui 2021, al doilea – în primăvara lui 2022.

Realitatea Live

20 Aug. 2026, 19:45
 // Categoria: Slider // Autor:  Realitatea.md
20 Aug. 2026, 19:45 // Slider //  Realitatea.md

Deputata Ana Țurcan – Oboroc din fracțiunea „Democrația Acasă” afirmă pe rețelele de socializare că ar fi primit cerere prealabilă de la Marcela Adam, după scandalul cu „eu nu beau vodcă”. Într-o secvență video publicată, parlamentara  afirmă că documentul i-ar fi fost transmis de pe poșta Legislativului, cu antet și cu număr de ieșire.

Țurcan – Oboroc susține că va sesiza Direcția juridică din Legislativ, cu referire la utilizarea poștei de serviciu de către Marcela Adam pentru a-i expedia cererea prealabilă.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

„Cere ca, timp de 30 de zile, pe pagina mea de Facebook să fie postate scuzele publice prin care afirm că nu consumă alcool, în mod special în timpul exercitării mandatului de deputată și să îmi cer scuze. Doamna Marcela, după cum ați solicitat, poftim:

Marcela Adam nu consumă alcool în timpul exercitării mandatului de deputat. Marcela Adam nu consumă alcool în timpul exercitării mandatului de deputat. Marcela Adam nu consumă alcool în timpul exercitării mandatului de deputat. Să mă scuzați.

Replica o să stea 30 de zile, după cum solicită doamna deputată, pe pagina mea de Facebook”, spune Ana Țurcanu Oboroc în secvența video.

Reprezentanți ai serviciului de presă al PAS au direcționat echipa Realitatea către Marcela Adam, sugerând să îi transmitem un mesaj pe Facebook, pentru a primi o reacție și a confirma informațiile despre cererea prealabilă. Deputata nu a răspuns până la ora publicării știrii la mesajul expediat de redacție.

„Vreau să spun că nu consum vodcă”! Cum a ajuns Marcela Adam să facă declarația la tribuna Parlamentului