Curs valutar
  • EUR
    20.1209
    0.3484%
  • USD
    17.2482
    0.6633%
  • RUB
    0.2071
    0.2414%
  • RON
    3.8323
    0.488%
  • UAH
    0.3856
    0.5446%

Toate știrile

25 august 2026

O femeie din Bălți – condamnată la 10 ani de închisoare. Pe cine a exploatat sexual

19 Iun. 2023, 09:52
 // Categoria: Societate // Autor:  Realitatea.md
19 Iun. 2023, 09:52 // Societate //  Realitatea.md

O femeie de 39 de ani din Bălți a fost condamnată la 10 ani închisoare, după ce a traficat-o pe sora prietenei sale, într-o suburbie a Moscovei, în 2013.

„Inculpata o cunoștea pe victimă din 2004, iar atunci când victima o rugase să-i găsească de lucru, i-a promis un serviciu bine plătit la o cafenea. Femeia cu statut de victimă este din Ungheni, iar atunci avea vârsta de 31 de ani a apelat-o pe inculpată (pe care o cunoștea de aproximativ 16 ani), așa cum era într-o situație financiară dificilă, după ce soțul care anterior lucra în calitate de zilier și-a fracturat piciorul, iar ea nu avea surse de venit pentru întreținerea celor patru copii (care atunci aveau vârste cuprinse între 2 și 11 ani)”.

Responsabilii spun că, după ce i-a promis locul de muncă, inculpata i-a cumpărat și bilet la tren, la prețul de 5.000 ruble rusești – bani pe care acrodat ca împrumut. Însă, după ce deja se deplasa cu trenul spre Moscova, inculpata a contactat-o și i-a comunicat că, de fapt, aceasta urma să presteze servicii sexuale în Moscova.

„Deși victima nu a fost de acord, aceasta a fost impusă de situație să o facă, iar pe parcursul celor trei săptămâni a prestat servicii intermitent, în total 10 zile. În această perioadă, femeia a încercat să evadeze, dar complicii inculpatei au deposedat-o de pașaport și au invocat și obligația acesteia să le întoarcă datoria, prin continuarea prestării serviciilor sexuale clienților. După revenirea în Moldova, femeia a solicitat autorităților tragerea la răspundere a inculpatei și a complicilor acesteia. Între timp inculpata a fost condamnată și într-un alt dosar, pentru trafic de copii. Prin urmare, în total, inculpata urmează să ispășească 17 ani în detenție. Suplimentar, Judecătoria Bălți a dispus și achitarea de către inculpată a peste 1.000 USD în calitate de prejudiciu material cauzat victimei. Totuși, până la rămânerea definitivă a sentinței, inculpata beneficiază de prezumția nevinovăției, potrivit legii”.

Potrivit PCCOCS, complicele inculpatei a fost condamnat pentru aceeași faptă, în 2017, acesta recunoscându-și vinovăția.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Realitatea Live

25 Aug. 2026, 12:40
 // Categoria: Slider // Autor:  Vlada Ciorici
25 Aug. 2026, 12:40 // Slider //  Vlada Ciorici

Eugeniu Osmochescu a venit cu o reacție după ce prim-ministrul Vasile Tofan l-a anunțat, marți, 25 august, că va prelua funcția de ministru al Agriculturii și Industriei Alimentare, după ce a coordonat până acum Ministerul Economiei.

„Am acceptat cu responsabilitate propunerea domnului Prim-ministru Vasile Tofan de a prelua portofoliul Ministerului Agriculturii și Industriei Alimentare. Agricultura reprezintă un domeniu esențial atât pentru Republica Moldova, cât și în ce privește procesul de armonizare legislativă în parcursul nostru european. Este un capitol complex și voluminos”, a scris Osmochescu pe rețelele de socializare.

Oficialul spune că își va dedica experiența acumulată în domeniul economic pentru modernizarea sectorului agricol.

„Îi mulțumesc domnului Prim-ministru Tofan pentru încredere. Este o misiune complicată – cea de a transforma agricultura într-un motor economic modern, tehnologizat, cu accent pe creșterea competitivității și productivității, pentru care îmi voi dedica toată energia și experiența acumulată în domeniul economic”.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Eugeniu Osmochescu pleacă de la Ministerul Economiei și va coordona portofoliul Agriculturii în Guvern. Șef pe economie este numit deputatul USR din România, Claudiu Nasui.

Remaniere neașteptată la Guvern! Un fost ministru român preia șefia pe Economie, iar Osmochescu trece la Agricultură

Amintim că tot în această zi, Maia Sandu, a acordat cetățenia Republicii Moldova lui Claudiu Năsui.

Un fost combatant de pe Nistru și un deputat român au primit cetățenia Republicii Moldova