Baykar va produce în Ucraina dronele Bayraktar TB2 și Bayraktar Akinci. Directorul companiei turcești, Haluk Bayraktar, a primit licența, iar fabrica urmează să fie deschisă în 2025, scrie Forbes Ukraine.
Haluk Bayraktar, care este fratele ginerului președintelui turc Recep Tayyip Erdogan, a declarat că lucrările la subsidiara locală Avia Ventures din Ucraina decurg conform planului și vor fi finalizate până la data deschiderii, în 2025.
„Am obținut permisiunea Turciei pentru producția completă de drone Baykar TB2 și Akinci în Ucraina”, a spus Bayraktar.
Investițiile planificate pentru construcția unității constituie 95,5 milioane USD.
Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!
„Avia Ventures a fost înregistrată pentru prima dată la Kiev în 2019 și la începutul anului trecut a primit o licență de import și export de produse militare. Aceasta este una dintre primele și singurele companii din țară, din structura căreia face parte un fondator străin și deține o licență pentru sisteme de apărare”, a precizat directorul executiv al companiei.
Potrivit lui Bayraktar, cea mai mare parte a lucrărilor pregătitoare la noua unitate sunt deja în curs de desfășurare, viitoarea fabrică urmând să fie conectată la electricitate în luna iulie.
Modelul Bayraktar TB2 a ajuns atât de popular în țara vecină, încât ucrainenii au compus cântece despre el, iar unele persoane publice au lansat campanii de strângere de fonduri pentru achiziţionarea mai multor armamente de acest tip.

