Curs valutar
  • EUR
    19.9367
    -0.1741%
  • USD
    17.2224
    -0.0447%
  • RUB
    0.2026
    0.0494%
  • RON
    3.8020
    -0.2209%
  • UAH
    0.3845
    -0.1821%

Toate știrile

19 august 2026

Municipalitatea anunță despre suspendarea traficului rutier pe strada 31 August. În ce perioadă

05 Iul. 2023, 12:51
 // Categoria: Societate // Autor:  Realitatea.md
05 Iul. 2023, 12:51 // Societate //  Realitatea.md

Primăria Municipiului Chișinău informează că în perioada 06 iulie – 05 septembrie, va fi suspendat traficul rutier pe str. 31 August 1989, tronsonul cuprins între străzile Vasile Alecsandri și Armenească.

De asemenea, în perioada 05 – 08 iulie, va fi suspendat traficul rutier pe str. 31 August 1989, la intersecția cu str. Bulgară.

Măsura a fost luată în legătură cu necesitatea executării lucrărilor de reabilitare a îmbrăcămintei rutiere pe str. 31 August 1989 și așternerea învelișului asfaltic al drumului.

Conducătorii auto care traversează zonele cu suspendare de trafic sunt îndemnați să respecte indicatoarele rutiere temporare.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Realitatea Live

19 Aug. 2026, 11:40
 // Categoria: Societate // Autor:  Cătălina Boico
19 Aug. 2026, 11:40 // Societate //  Cătălina Boico

Regulamentul privind clasificarea, etichetarea și ambalarea substanțelor și amestecurilor chimice a fost aprobat astăzi, 19 august, de Guvernul Republicii Moldova. Documentul stabilește cerințe uniforme pentru clasificarea, etichetarea și ambalarea produselor chimice comercializate în țara noastră, cu scopul de a proteja sănătatea populației și mediul, precum și de a reduce riscurile asociate utilizării acestora.

Potrivit noilor prevederi, etichetele produselor chimice vor trebui să furnizeze informații clare privind pericolele și măsurile de precauție, inclusiv prin utilizarea pictogramelor de pericol, a cuvintelor de avertizare, precum și a frazelor de pericol și de precauție. Totodată, substanțele și amestecurile chimice vor trebui să îndeplinească cerințele stabilite privind clasificarea, etichetarea și ambalarea înainte de a fi plasate pe piață.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Implementarea Regulamentului va contribui la consolidarea sistemului național de gestionare în siguranță a substanțelor chimice și la apropierea cadrului legislativ al Republicii Moldova de cerințele și practicile Uniunii Europene.